Klaros M.Ö. 4. yüzyıl siyah firnisli attika seramikleri
Claros 4th century bc black glazed attic pottery
  1. Tez No: 241425
  2. Yazar: GÜLŞAH DALLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma kapsamında, Klaros Apollon Kutsal Alanı'nda 2001 ? 2007 yılları arasında gerçekleştirilen Türk kazıları döneminde ele geçmiş olan M.Ö. geç 5. ve 4. yüzyıllara ait Attika siyah firnisli seramikleri ve Attika üretimi olmayan siyah firnisli seramikler incelenmiştir. Bu inceleme sırasında, malzeme formlarına göre ayrılmış, Attika seramiğinin yapım teknikleri, bezeme sistemi, dağılımı detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca, tez konusunu oluşturan malzemenin üretildiği dönemde Atina ve Batı Anadolu'da yaşanan siyasal, sosyal ve ekonomik olaylar üzerinde durulmuş, bunların seramik ticareti üzerindeki etkisi anlaşılmaya çalışılmıştır.Malzemenin, Apollon ve Artemis'e ait kutsal alanlardan ve Batı Onur Anıtları olarak adlandırılan sektörlerde yoğunlaştığı görülmüştür. Bu siyah firnisli seramiklerin hem sunu olarak, hem de kurban törenleri sonrasındaki ziyafetler sırasında kullanıldıkları görüşünü doğurmuştur. Malzemenin form açısından istatiksel incelemesi yapıldığında içki kaplarının yoğun olduğu görülmüştür. Bu da görüşümüzü desteklemektedir.Malzemenin katalog çalışması sonucunda, Attika ithallerinin Attika üretimi olmayan siyah firnisli seramiğe göre daha yoğun olduğu görülmüştür. Kutsal alanda yapılan kazılarda henüz bir atölye bulunamadığından, ayrıca kutsal alanın bağlı olduğu iki ana kentte de kazılar tam olarak yapılmadığından buralarda da atölye olup olmadığı bilinemediğinden Attika üretimi olmayan seramiğin nereden geldiği konusunda bilgimiz bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Attic and local black plain pottery of the late 5th and 4th century B.C. which were found in the Claros Sanctuary between 2001 and 2007 while Turkish excavations continued, are examined. In this examination the imported pottery and the local pottery were classified according to their forms. And also, production technics, decoration system, and distribution of the attic black glazed pottery were analized in details. Furthermore political, social and economic facts were elaborated in Atina and West Anatolia in this period of time.The material which were worked on, were mostly found in Apollon and Artemis sanctuaries and the sector which named as Batı Onur Anıtları. According to this we thought that this material was used as offer to the god and the goddess beside their usage at the ceremonies. In the catologue drinking cups? density was much more than the other forms. This result also support the idea about the ceremonies.After forming the catalogue we realized that attic imports were intense than the local productions. In the sanctuary no workshop was discovered yet. And also no proper excavation is done in Kolophon and Notion yet. Because of this reason knowing the exact sources of local production is impossible at the moment.