İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda yapısal değişimler
Structural changes in İstanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 241330
  2. Yazar: MUSTAFA ENİS PINARDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda zayıf formda piyasa etkinliğini sınamaktır. Zayıf formda piyasa etkinliği geçmiş fiyatların kullanılarak gelecek fiyat hareketlerinin öngörülemeyeceğini öne sürer. Bu nedenle, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Ulusal 100 endeksi, Ocak 1988-Aralık 2008 dönemine ait haftalık veriler kullanılarak, doğrusal birim kök testleri (GDF, GEKK DF, PP), parçalı doğrusal birim kök testleri (Zivot-Andrews, Lumsdain-Papell) ve doğrusal olmayan birim kök testi (Caner-Hansen) ile sınanmıştır. Bulgular İMKB U100 endeksinin birim kök ile tanımlandığını göstermiştir, ki bu durum etkin piyasalar hipotezi ile uyumludur. İMKB U100 endeksi için zayıf formda piyasa etkinliği hiçbir test tarafından geleneksel anlamlılık düzeylerinde reddedilememiştir.
Özet (Çeviri)
This paper aims to test weak form market efficiency in Istanbul Stock Exchange. Weak form market efficiency suggest that future price movements can not be forecasted using historical prices. Therefore, İstanbul Stock Exchange National 100 index was tested with linear unit root tests (ADF, DF GLS, PP), segmented linear unit root tests (Zivot-Andrews, Lumsdaine Papell) and nonlinear unit root test (Caner-Hansen) by using weekly data for the period of January 1988-December 2008. The findings shows that İSE N100 index is characterized by a unit root, which is consistent with efficient market hypothesis. None of the tests could reject weak form market efficiency at conventional significance levels for İSE N100 index.