Yeni iletişim teknolojileri ve radyo televizyon yayıncılığında yeni açılımlar
New communication technologies and new expansions in radio televisaion broadcasting
- Tez No: 241333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ ULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yeni iletişim teknolojilerinin giderek artan kullanım oranı ve gelişen işlevselliği toplumsal yaşamı dönüştürmektedir. Bu dönüşüm sürecinde kitle iletişim araçları büyük rol oynamaktadır. Kitle iletişim araçlarında ki teknolojik gelişim ise dönüşümün daha hızlı ve daha geniş kitlelere yayılmasına neden olmaktadır. Kitle iletişim araçlarının birbirlerine entegre olması ile iletişim sürecinin klasik modelinin dışında daha homojen bir kimlik kazanması toplumsal dönüşümlerinde bir o kadar hızlı gerçekleşmesine sebep olmaktadır.İletişim teknolojilerindeki bu çeşitlenmenin yansımaları teknolojik anlamda yeni medya formatlarının ortaya çıkmasına, yeni depolama alanlarının yaratılmasına ve etkileşimli yayıncılık anlayışının doğmasına neden olmuştur.Bu çeşitlik uygulama alanın sınırsız olanaklara sahip olmasıyla birlikte kitle üzerinde etkileşimli iletişime izin vermekte bu da toplum üzerinde sosyal, ekonomik, ideolojik dönüşümlerin daha hızlı bir şekilde yaşanmasına zemin hazırlamaktadır.Bu tez çalışmasında kitle iletişim araçlarındaki gelişmelerin neler olduğu incelenmiş önümüzdeki yıllarda entegrasyon sürecinin de tamamlanması ile birlikte yaygın olarak kullandığımız kitle iletişim araçları olan radyo televizyon internet gibi medya ortamlarının sosyal hayatımızdaki rolünün nasıl olacağı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in the use and necessity of new communication media has been gradually transforming the social life. Tools of mass media has been playing a big role on this transformation period. New developments and improvements on technology of mass media tools are accelerating the spped of this transformation and making it more widespread. The integration of means of mass media causes the classical communication model to be collapse and transform into a new era of more homogenized identity for mass media.As the new technologies of mass media forms the storage media and recording formats, an interactive communication model has been revealed.The variety of new communication technologies increases the speed of transformation by social, financial and ideological sides.With this thesis, the new improvements on mass media tools have been studied and with the integration period of these technologies completed, it?s been tried to indicate all aspects of social impacts done by these communication channels like television, radio and internet.