Türkiye'de beşeri sermaye ile bölgesel ekonomik büyüme arasındaki ilişkiler
The relationship between human capital and regional economic development in Turkey
- Tez No: 241343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, beşeri sermayenin, ülke kalkınmasındaki önemli belirleyici olması nedeniyle bölgeler bazında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Buradan hareketle 1992-2001 döneminde Türkiye ekonomisinin büyüme kaynakları içinde beşeri sermayenin payı Genişletilmiş Solow modeliyle oluşturulmaya çalışılmıştır. Beşeri sermayenin ekonomik büyümedeki yeri ve önemi vurgulanırken, bu da literatürde yer alan teorik ve uygulamalı çalışmalara dayandırılarak incelenmiştir. Söz konusu beşeri sermayenin ekonomik büyümeye katkısı bölgesel düzeyde belirlenmiş, bölgesel kalkınmadaki rolü incelenmek istenmiştir. Bu amaçla; beşeri sermaye unsuru olan eğitim ve sağlık yatırım harcamaları belirlenerek ekonomik kalkınmada insan kaynağının ne derecede önemli olduğu araştırılmıştır. NUTS 2 düzeyinde sınıflandırılmaya tabi olan 26 bölge için eğitim ve sağlık verileri 81 il baz alınarak oluşturulmuştur. Buradan hareketle bu dönemde kamu eğitim ve sağlık yatırımlarının GSYİH' daki etkisi incelenmiştir.Türkiye'de beşeri sermayenin bölgelerarası ekonomik kalkınmadaki farklılıkların ortaya konması amacıyla Genişletilmiş Solow Modeli (Mankiw-Romer-Weil) temel alınmıştır. Modelin oluşumunda gerekli veriler Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından belirlenen İktisadi Bölge Birimi Sınıflamasına göre NUTS 2 bölgeler için 1992?2001 dönemini kapsamaktadır.. Bölgeler arasındaki ekonomik büyüme farklılığının belirlenmesi amacıyla E-Views ekonometrik paket programı kullanılarak model oluşturulmuş ve incelenmiştir. Sonuç olarak bakıldığında 26 bölge düzeyinde eğitim ve sağlık yatırımlarının ekonomik büyümede olumlu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to analyze the importance of human capital in regional economic development. In this study the years between 1992?2001 `Augmented Solow Model? is used to explain Turkey?s regional economic development. To do this, education, and health investments are considered as components of economic growth. In the analyze GDP is used as indicator of economic growth.As a theoretical ground, `Augmented Solow Model? known as model of Mankiw-Romer- Weil (1992) has been used. By using 1992-2001 data set from Turkish Statistical Institute?s Second Level (NUTS 2) Regional, are separately tested to determine and compare the coefficients of model?s variables. In order to determine the regional differences E-Views Econometric Package has been used and the tests required have been done. It is obvious that adding human capital to Solow model, growth can be explained better. The human capital coefficients are found statistically meaningful.