Müzikal ve ritmik uygulamaların reklamın başarısı ve hatırlanma özelliği üzerindeki etkileri
The effects of musical and rhythmic applications on the success of commercials
  1. Tez No: 241348
  2. Yazar: EMİR CENK AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BÜLEND GÖKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Müzik, İletişim Bilimleri, Public Relations, Music, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Tezin ilk bölümünde reklam tarihi ve değişik reklam çeşitleri anlatıldıktan sonra reklam olgusunu meydana getiren teorik kavramlardan bahsedilmiş ve böylece gerek reklam stratejileri, gerekse reklamı teorileyen sanat ekolleri tek tek anlatılmıştır. İkinci bölümde reklamın hedefi olan insan üzerinde işleyiş mekanizmaları anlatılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde insan-reklam ilişkisi ve reklamın insanda amaçladığı algılanma süreci anlatılmış, konu insanda algılama ve psikolojik süreçler olarak ayrıntılı ve yeterli olarak işlenmiştir. Tezin daha sonraki bölümlerinde reklam duysalının algılama ve öğrenme süreçleri üzerindeki etkileri işleneceğinden ikinci ve üçüncü bölümler konuya hazırlık açısından aydınlatıcıdır. Reklamın algılanışından satın alma davranışının gerçekleşmesine kadar olan bilişsel süreç ayrıntılı ve yeterli işlenmiştir. Dördüncü bölümde insan-müzik ilişkisi ayrıntılı bir biçimde anlatılmış ve reklam-insan ilişkisi içindeki yeri ortaya konmuştur. Müziğin lokal kültürel kimlik ile olan algılanma ve tüketim ilişkisi anlatılarak reklamın işleyişi ile ilişkisi ortaya konmuştur. Müziğin ve ritmin algılama ve öğrenme süreçlerine etkisi ve katkısının anlatıldığı tezde en son bölümde bir deneysel çalışma yapılmıştır. Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bu araştırmada hangi ritmin diğerlerine göre daha çok hatırlandığı uygulamalı şekilde araştırılmıştır. Bu çalışma ileriki çalışmalara temel oluşturması bakımından ve sonucunda ortaya çıkan tespitlerden dolayı çok ilginçtir. Tezin tümünden ortaya çıkan sonuç ise reklamın disiplinler arası bir dal olduğu ve her ayrıntısı ile incelendiğinde birçok bilimsel disipline temas eden konulardan oluştuğudur. Bu genel anlayış içerisinde reklam-psikoloji ve müzik bilimlerinin kesiştiği noktada yapılmış ve yazılmış bir araştırmadır. İnsanı hedef alan reklamı oluşturan kavram, kural ve pratikler analitik bir biçimde araştırılmış, diğer bilim dalları ile kesişme noktalarına dikkat çekilmiş ve müziğin bu işleyiş içerisindeki yeri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first part of the dissertation is about advertisement history, different types of advertisenments, theories and practises and strategies in advertising.The second part is about the advertisements working on human. The relation of advertisements and human being is mentioned and human psychology is worked in detailes. The third part is related to the human perception and detailed in audio perception management. The following parts of the dissertation tells about the effects of advertisement audio on perception and learning proses of human. The process between perception and purchase actions is mentioned as the main concern of the advertisements. The fourth part of the dissertation is about the relation of human and music. The fourth part tells about music perception in relation with the local culture. That topic is detailed with the advertisement parctise process on human. Also the possible affects of musical and rhytmic applications on human perception and learning and human memory is worked in the last part. The research by questionaire is applied on 121 university students about the most remembered rhytmic patterns by human memory and the results are released in analysis detailes of the questionaire. This work is a guide for the future works about advertisement music selection.The result is:Advertisement science is a multidisciplinary science which has a lot to do with arts, psychology, cultural anthropology, mathematics and marketing.