İlköğretim okullarında çalışan öğretmen ve yöneticilerin örgütsel bağlılığı ile yöneticilerin öğretimsel liderlik ve dönüşümcü (transformasyonel) liderlik davranışları arasındaki ilişkilerin analizi
The analysis of relationships between teachers and managers of organizational commitment with educational and transformational leadership behaviours of managers in primary school
- Tez No: 241349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE EDİZLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 482
Özet
Araştırma ilköğretim okullarında çalışan öğretmen ve yöneticilerinin örgütsel bağlılık ve öğretimsel liderlik ve dönüşümcü liderlik tarzları arasındaki ilişkileri belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya katılan yönetici ve öğretmenlerin demografik özellikleri de dikkate alınmıştır. Araştırma 2008-2009 eğitim-öğretim yılında, İzmir İli 19 metropol ilçede, ilköğretim okullarında görev yapan 581 öğretmen ve 58 yönetici olmak üzere, 639 denekten oluşmaktadır.Araştırmada yöneticilerin öğretmnelre göre örgütsel bağlılığı, öğretimsel liderlik ve dönüşümcü liderliği daha olumlu algıladıkları ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin dönüşümcü liderlik algıları arttıkça öğretimsel liderlik algıları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the main point is established on transformational and educational leadership styles in primary schools. The correlation between educational and transformational leadership stylesa of the school managers and the teachers' organizational commitment perception is focused and compared withh the others. The demographic characteristic of the attendant managers and teachers are carefully noticed.The organizational commitment of the managers towards the teachers makes their educational and transformational leadership perception more positive.The more the perceptions of teachers' towards the transformational leadership increases, the more the educational leadership perception does.