İ.Ö. Yedinci ve Altıncı yüzyıllarda Daskyleion'un ticari ilişkileri
Commercial relationship of Daskyleion During Seventh and Sixth centuries B.C.
- Tez No: 241362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL GÜRTEKİN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 564
Özet
Daskyleion, 7. ve 6. yüzyıllarda, bir satraplık merkezi olmadan önce de, konumu itibarıyla gerek Trakya-Troia-Phrygia etno-kültürel topluluğunun bir üyesi olarak, gerekse bünyesinde barındırdığı Lydia, Aiol ve Ionialı unsurlar aracılığıyla, kültürler arası temaslar kurulması bakımından önem taşıyan bir merkez olmuştur. Hellenizasyon süreci ile birlikte, Phrygia'nın nehir vadilerini ya da kara güzergahlarını kullanarak gerçekleştirdiği kültürel ve ticari alışverişlerde, Daskyleion'un işlevi, hem bünyesinde barındırdığı Phrygialı unsurlar, hem de Kyzikos kentine yakın bir yerde konumlanması nedeniyle, Phrygia'nın Hellepontos'a açılmasında önemli durak olmuştur. Ayrıca 7. ve 6. yüzyıllarda Daskyleion'un, Smyrna gibi bir ön karakol vazifesi görecek şekilde, gerektiği zaman, Lydia'ya asker sağlayan jeopolitik konuma sahip, gerektiği zaman yıllık vergisini ödeyen, iç işlerinde serbest, bünyesinde farklı etnik kökenleri barındıran bir kent olduğu anlaşılmaktadır. Bunlara ek olarak, Daskyleion, Kyzikos bağlantılı ticari etkinliklerde, Lydialı tüccar ve zanaatkarlar için de güvenilir bir ara istasyon işlevi görmüş olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Daskyleion had been an important intercultural center even before 7th and 6th centuries, during which it became the center of the satrapy of the Persian empire. This was due to its membership of the ethnocultural group of Thrace-Troia-Phyrigia. Another reason for this is presence of the Lydian, Aoelian, and Ionian elements in Daskyleion. With the period of Hellenisation, Daskyleion became an important city which functioned as a major post and station for the cultural and material trade carried out by Phyrigia along its river valleys or major land routes. Another reason for Daskyleion's importance as a trading center was its closeness to the port city of Kyzikos. In addition, the settlement and its surrounding area functioned as a buffer zone and a border post, occasionally providing soldiers for the Lydian army, and in most cases, paying its annual tax regularly as most subject cities did in that period. However, it can be safely suggested that Daskyleion was independent in its internal affairs considerably and it possessed a wide range of ethnic groups in its population. Finally, Daskyleion functioned as a secure station for the trade activities of Lydian merchants and artisans in connection with Kyzikos.