Örgüt sağlığını tehdit eden bir olgu olarak psikolojik şiddetin (mobbing) engellenmesinde örgüt içi iletişimin rolü
The role of internal communication in prevention of mobbing being a factor that threatens organizational health
- Tez No: 241368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE SARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
?Örgüt Sağlığını Tehdit Eden Bir Olgu Olarak Psikolojik Şiddetin (Mobbing) Engellenmesinde Örgüt İçi İletişimin Rolü? başlıklı tez üç bölümden oluşacaktır. Birinci bölümde ?Örgüt Sağlığı?, ikinci bölümde ?Psikolojik Şiddet (Mobbing)? konuları incelenecek ve ilişkilendirilecek, üçüncü bölümde ise ?Örgüt İçi İletişim? hakkında bilgi verilerek bunun psikolojik şiddetin engellenmesindeki rolü ele alınacaktır.Birinci bölümde örgüt sağlığı konusu ele alınırken öncelikli olarak örgüt sağlığının tanımı yapılacak, daha sonra ise bu kavramın ilişkili olduğu diğer kavramlar hakkında incelemelere yer verilecektir. Kavramsal çerçevenin sunulmasından sonra örgüt sağlığının çeşitli araştırmacılara göre boyutları ele alınacaktır. Son olarak ise sağlıklı ve sağlıksız örgütlerin arasındaki farklar tartışılacaktır.İkinci bölümde psikolojik şiddet (mobbing) konusu ele alınırken ilk olarak psikolojik şiddet kavramından bahsedilecektir. Daha sonra ise psikolojik şiddetin nedenleri, süreci, yönü ve etkileri detaylı olarak incelenecektir. Tüm bu incelemeler sonrasında çeşitli araştırmacılar tarafından gerçekleştirilmiş olan araştırmaların sonuçlarından örnekler sunulacaktır. Son olarak da psikolojik şiddetle başa çıkma yöntemleri ele alınacaktır. Psikolojik şiddet kavramının incelendiği bu bölümde örgüt sağlığı kavramı ile ilişkilendirme yapılacak ve psikolojik şiddetin hangi yönlerden örgüt sağlığını tehdit ettiği açıklanmaya çalışılacaktır.Üçüncü bölümde ise öncelikli olarak iletişim ve örgüt içi iletişim kavramları incelenecektir. Bu çerçevede bu kavramların tanımları yapılacak, örgüt içi iletişim kanalları, araçları, amaçları ve öneminden bahsedilecektir. Üçüncü bölümün temel amacı, ?psikolojik şiddet? ve ?örgüt içi iletişim? kavramlarını ilişkilendirmektir. Bu nedenle hem örgüt içi iletişimle ilgili kavramsal incelemelerde hem de son bölümde bu ilişkilendirme ile ilgili açıklamalara yer verilecektir.Tezin hazırlanmasında temel yöntem literatür araştırması olacaktır. Hem kavramsal açıklamalar hem de araştırma sonuçları, gerçekleştirilecek olan literatür araştırması çerçevesinde sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis entitled, ?The Role of Internal Communication in Prevention of Mobbing Being a Factor that Threatens Organizational Health? consists of three sections. In the first section ?Organizational Health? is examined, whereas in the second section ?Mobbing? is studied and the relationship between the two is explored. Finally, the third section gives facts about ?Internal Communication? and its role as a means to prevent mobbing is discussed.The first section opens with the definition of ?Organizational Health? and further explores concepts that are related with it. Having identified the conceptual frame, the health of an organization as studied by various researchers is discussed. Finally, the differences between healthy and unhealthy organizations are analyzed.Section two starts with a description of ?Mobbing? and continues with an in depth analysis of its causes, the process, its direction and impacts. Following this analysis examples from studies of various researchers are presented. Finally, methods for coping with mobbing are discussed and how mobbing threatens organizational health is explained.Section three begins with the introduction of internal communication. Along with the definition of internal communication, channels, means and purposes of communication are discussed. The main purpose of this section is to identify the connection between mobbing and internal communication.The methodology for writing this thesis is based on literature search. Conceptual definitions and research results are presented within the framework of literature search.