Uluslararası Hukukta müdahale kavramı ve Somali ve Afganistan'a düzenlenen uluslararası müdahalelerdeki yeri
The concept of intervention in International Law and Turkey's role in international interventions to Somalia and Afghanistan
- Tez No: 241369
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURGAY CİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Soğuk Savaşın bitiminin ardından değişen sınırlar, uluslararası ilişkilerin gündemini de değiştirmiştir. Sovyetler Birliği'nin dağılması ve sömürge olan devletlerin bağımsızlıklarını kazanması ise düşmüş ya da devlet kurumlarını işletmede başarısız olmuş devletleri gündeme getirmiştir. Özellikle bu devletlerde yaşanan insani krizler, iç çatışmalar ve karmaşa uluslararası barış ve güvenliği tehdit eder boyuta ulaştığındaysa uluslararası toplum BM, NATO gibi uluslararası örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını göreve çağırmıştır.Uluslararası barışın korunması, tesisi ve inşası için düzenlenen operasyonlarda Afganistan ve Somali müdahaleleri uluslararası örgütler için de önemli sonuçlar doğurmuştur. 11 Eylülün ardından ortak güvenlik anlayışıyla hareket etmenin önemine yapılan vurgu, bu örgütlerin karşılaşılan sorunlar çerçevesinde dönüşüme uğramasına neden olmuştur. İnsani öğelerin ön plana çıkmasıyla BM, insani amaçlar için askeri operasyonlar düzenlemeye başlamış ve barış operasyonları da karmaşıklaşmıştır. İnsani müdahalelerin yarattığı tartışmalar ise müdahalelerin hukukiliğine atıfta bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the Cold War ended, the fluctuation on the states? borders inevitably altered international agenda. Collapse of the Soviet Union and the independence of the colonies leads the creation of ?failed states? and ?rough states?. When the level of humanitarian crisis, civil war and chaos in these states have reached the peak as the most dangerous threats to internatioal peace and security, UN, NATO and the NGOs have been called to act.At the internatonal operations that was executed in Afghanistan and Somalia to keep, to enforce and to build the international peace, have created important consequences for international organizations. After the September 11, emphasis on collective security force these organizations for transformation. The humanitarian issues gain importance and the UN puts humanitarian elements into its agenda. This transformation makes the peace operations more complex then ever. The humanitarian interventions, still create controversy on the legal basis.