Cahit Uçuk'un özyaşam öyküsü: Otobiyografi ve kadın tarihi
Cahit Uçuk's autobiography: Autobiography and women history
  1. Tez No: 241372
  2. Yazar: HALE KOLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK DİRENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Sosyoloji, Biography, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin amacı kadın otobiyografilerinin kadın tarihi yazımındaki rolüne dikkat çekerek, Cumhuriyet'in ilk kuşak kadın yazarlarından Cahit Uçuk'un Bir İmparatorluk Çökerken adlı otobiyografisini kadın otobiyografilerinin bir örneği olarak okumaktır. Tezde kadın hareketi sayesinde ivme kazanan kadının tarih içinde görünürlüğünü sağlamaya yönelik çalışmalara değinilmiş, bu amaçla otobiyografinin edebiyat ve tarih yazımı içindeki rolü araştırılmıştır.Bir İmparatorluk Çökerken, farklı kuşaklardan fakat hepsi de yaşamlarını yönlendirme gücüne sahip kadınların aile ilişkilerini, aralarındaki dayanışmayı kadınların gözünden yansıtmaktadır. Cahit Uçuk'un özyaşam öyküsü, kapsadığı yüz yıllık dönemde, kadınların toplumsal cinsiyet rolleri, kamusal alanla ilişkileri, kadınlar arası ilişkiler gibi resmi tarihte yer almayan, kadınların yaşam pratiklerine özgü aktarımlar ve normların dışında kalan kadın-erkek kimliklerinin varlığına ilişkin gözlemler içermesi nedeniyle resmi tarihin gözardı ettiklerini göstermekte ve feminist tarih yazımına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to draw attention to the role of women?s auto/biographies in the writing of women?s history and to read Cahit Uçuk?s Bir İmparatorluk Çökerken as a representative of women?s auto/biographies. This thesis refers to the studies that attempt to give women visibility in history and examines the role of auto/biography within literature and historiography.Bir İmparatorluk Çökerken reflects family relations and support systems of women who belong to different generations and who have the power to direct their own lives. Cahit Uçuk?s autobiography covers a whole century and contains observations about women?s daily lives focusing on neglected areas such as women?s gender roles, their relationship with the public sphere and among themselves, male and female identities that remain outside of the established norms. Cahit Uçuk?s autobiographical narrative demonstrates what the official history neglects and thus contributes to feminist historiography.