Oya Baydar'ın eserlerinde kadın ve iktidar ilişkisi
Women and power relations in Oya Baydar's works
  1. Tez No: 241371
  2. Yazar: EVRİM GÜLER AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ İŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez edebiyatta kadın ve iktidar meselesini araştırmaktadır. Bu amaçla yazar olarak Oya Baydar ve eserleri seçilmiş ve yazarın iktidar meselesine odaklanmış olan Sıcak Külleri Kaldı başlıklı romanı üzerinde durulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde iktidar kavramı teorik bir temelde ele alınmış ve kavramın siyasi ve sosyolojik kökeni incelenmiştir. İkinci bölüm feminist edebiyat eleştirisine ayrılmış ve iktidar meselesine yönelmiş olan feminist yaklaşımların kadın ve iktidar ilişkisine bakışları gözden geçirilmiştir. Üçüncü bölümde teorik verilerin ışığında Oya Baydar'ın Sıcak Külleri Kaldı başlıklı romanında kadın ve iktidar meselesine yaklaşımı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to analyze the relationship between women and power in literature. With this objective we have chosen Oya Baydar and her works, and focused attention on Sıcak Külleri Kaldı, a novel which deals with the problematic relationship between women and power. In the first section of the thesis the concept of power is scrutinized in its sociological and political background. The Second section deals with feminist literary criticism, especially those theories that attract attention on the problematic issue examined in this study. In the light of the theoretical findings the third section analyzes the relationship between women and power in Oya Baydar?s Sıcak Külleri Kaldı.