Örgütsel çevrenin yönetsel kararlara etkisi
The impact of organizational environment on managerial decisions
  1. Tez No: 241373
  2. Yazar: NİHAN KÜTAHNECİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Günümüzde yaşanan değişimler doğrultusunda örgütlerin önemi artmaktadır. Örgütler, verdikleri kararlar ile toplumu etkilemekte, sosyal ve ekonomik değişimlere yön vermektedirler. Diğer yandan yaşanan değişim ve gelişmeler örgütlerin kararlarını etkilemektedir. Ortaya çıkan çevresel belirsizlikler ise örgütlerin rekabetçi ortamda başarılı olmalarını zorlaştırmaktadır. Bunun sonucunda rekabetçi avantaj kazanmak için yöneticilere düşen sorumluluklar artmakta ve yönetsel karar verme süreçleri daha çok önem kazanmaktadır.Yapıları ve işleyiş özellikleri bakımından farklılık gösterebilen örgütler, amaçlarına ulaşmak, ortaya çıkan sorunları çözebilmek ve sürdürülebilir başarı kazanmak için doğru kararlar vermelidirler. Başka bir anlatımla, karar verme örgütler için büyük önem taşımakta olup, örgütlerin önemle üzerinde durması gereken bir konudur.Açık sistemler olarak ele alınan örgütler, içinde bulundukları çevre ile karşılıklı ve sürekli etkileşim halinde olup gerek faaliyet çevreleri gerekse genel çevreleri tarafından etkilenmektedirler. Bu nedenle, örgütlerin karar verme süreçleri çevreleri ile birlikte ele alınarak incelenmelidir. Örgütsel çevre faktörleri, örgütler için büyük öneme sahip olan yöneticilerin yönetsel kararları üzerinde de önemli bir etkiye sahiptirler. Bu bakımdan, yöneticiler, yönetsel kararların etkinliğini sağlamak, örgüt için olumlu sonuçlar yaratacak kararlar vermek ve örgütün başarısına katkıda bulunmak için örgütsel çevre faktörlerini dikkate almalıdırlar.Tezin amacı, örgütsel çevrenin yönetsel kararlara etkisini incelemektir. Bu doğrultuda, yapılan anket çalışması ile ilaç sektörü yöneticilerinin yönetsel kararlarını etkileyen örgütsel çevre faktörleri, ilaç sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin İzmir'deki bölge yöneticileri kapsamında araştırılmıştır. Araştırma sonucunda, yönetsel kararları etkileyen örgütsel çevre faktörleri, bu faktörlerde meydana gelen değişimlerin sıklığı ve yöneticilerin bu değişimleri öngörebilme dereceleri tespit edilmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Örgütsel Çevre, Genel Çevre, Faaliyet Çevresi, Karar Verme, Yönetsel Kararlar.
Özet (Çeviri)
In accordance with the changes that result in today?s conditions, the importance of the organizations go increasing. Organizations affect society, shape the social and economic changes by their decisions. On the orher hand, changes and developments affect decisions of organizations. The uncertainties that result in the organizational environment make organizations? success difficult. Thus, the responsibilities of managers who try to gain competitive advantage go increasing and the managerial decision processes become more important.Organizations which can differ in terms of structure and characteristics must give right decisions to achieve their objectives, solve problems and to gain sustainable success. In other words, decision making is critically important for organizations and organizations should emphasize this issue.Organizations which are open systems have continuous and mutual interactions with their environment and they are affected by both their general and task environments. Organizational environment factors also affect managerial decisions of managers who are critically important for organizations. Therefore, managerial decisions should be analyzed with the organizational environment factors. To provide the effectiveness of managerial decisions, make decisions that create positive results for organization and contribute to the success of organization, managers should take the organizational environment factors into consideration.The aim of the thesis is to investigate the impact of the organizational environment on managerial decisions. According to this aim, with the help of the questionnaire study, organizational environment factors which affect managerial decisions of managers in pharmaceuticals sector was investigated within the context of region managers of firms throughout İzmir that show activity in pharmaceuticals sector. As a result of the research, the organizational environment factors that affect managerial decisions, the change rates of these factors and the degree that managers can predict for the changes that occur in these factors was stated.KEY WORDS: Organizational Environment, General Environment, Task Envrionment, Decision Making, Managerial Decisions.