Türk halk kültürü ürünlerinin turizmde kullanımı: Fethiye örneği
The use of Turkish folk cultural creations in tourism: A case of fethiye
  1. Tez No: 241378
  2. Yazar: SİNAN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Turizm, Folklore, Tourism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Hızlı küreselleşmenin bir sonucu olarak, turist davranışlarında yerel değerleri öğrenme eğiliminin arttığı görülmektedir. Pek çok gelişmiş ülke bu eğilimi pazarlamada kullanarak turizm sektörüne katkı sağlamaktadır. Halk kültürü ürünleri ülkemizde de turistik hareketlerin görülmeye başlandığı ilk yıllardan beri turizm sektörü temsilcileri tarafından amatör bir biçimde kullanılmaktadır. Ancak uygun bir biçimde turistik ürüne dönüştürülmeyen halk kültürü ürünleri turizmden olumsuz yönde etkilenerek bozulabilir. Bu durum başta Türk halk bilimi disiplini temsilcileri olmak üzere konunun uzmanları tarafından bu alanda akademik çalışmalar yapılmasını gerekli kılmaktadır.Bu araştırma kapsamında önemli turistik merkezlerimizden biri olan Fethiye bölgesi örneğinden yola çıkılarak Türk halk kültürü ürünlerinin turizmde kullanımı konusu incelenmiştir. Bu amaçla, Fethiye bölgesini ziyaret eden yabancı turistlere konuya ilişkin bir anket uygulanıp, bölgedeki turistik işletme yöneticileri ile görüşmeler yapılmış ve Türk halk kültürü ürünlerinin turizmde ne şekilde kullanıldığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda Türk halk kültürü ürünlerinin turizmde kullanımına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It has been observed that the tendency to learn the local values has been increased in tourists? behaviors as a result of the rapid globalization. Many developed countries have been contributing to the tourism sector by using this tendency in marketing. Products of the public culture have been used in an amateur way by the representatives of tourism sector since touristic activities come out in the country. However, public culture products which aren?t turned into a touristic outcome properly may be affected negatively and degenerated. The case requires academic studies to be conducted in this field by the professionals, especially the representatives of Turkish folklore discipline.The study aims to analyze the usage of Turkish public culture products in tourism, based on the case of Fethiye, which is a significant tourism center in Turkey. Within this purpose, the foreign tourist visiting Fethiye have filled out a questionnaire; business managers in the region have been interviewed and it has been determined how products of Turkish public culture are used in tourism. Within the direction of the results obtained, suggestions are made for the usage of Turkish public culture products in tourism.