Mobil reklam ortamları 'hedef kitlelere erişimde alternatif kullanım biçimleri'
Mobile advertising media 'the alternative forms of use at reaching the target audience'
  1. Tez No: 241382
  2. Yazar: EREN BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA GÜNERİ FIRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Reklâm kavramı yaşanmış ve yaşanmakta olan değişimlerin mevcut yapılara ve sistemlere etkisi çerçevesinde değişim geçirmektedir. Reklâmın gelişim çizgisinin pazarlama süreçlerine paralellik arz etmesi nedeniyle konuya ilişkin değerlendirmeler, ilgili değişkenlerin bütünleştirilmesi suretiyle anlaşılabilmektedir. Bu bağlamda da ekonomik, teknolojik ve toplumsal değişimin tüketici ihtiyaç ve istekleri üzerindeki etkisi pazarlama ve reklâm değişkenleri paralelinde incelenmelidir. Tarihsel süreçteki dönüm noktaları ilgili kısıtlayıcılar değerlendirilerek günümüze gelindiğinde, karşımıza çıkan ?Yeni Reklâmcılık? kavramı, reklâmın farklılaşan amaçları, yeni reklâm türleri ve yeni anlayış kapsamında farklılaşan hedef kitle anlayışı ile karşımıza çıkmaktadır.Bu bağlamda, değişimin gündeme getirdiği yeni iletişim formlarının irdelenmesi tüketici odaklı yeni rekabetin anlaşılmasında önem teşkil etmektedir. Mobil reklâmcılık ve mobil ortamlar, yeni reklâmcılığın gelecek vadeden iletişim formlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Mobil reklâmcılığın ve mobil ortamların mesajları hedef kitleye ulaştırırken, hem nasıl kullanıldığının anlaşılması, hem de farklı kullanım biçimlerinin ortaya konmaya çalışılması günümüz pazarlama sürecini anlamak için önemlidir.Araştırma; ?Bir Reklâm Ortamı Olarak Mobil Araçların Hedef Kitlelere Mesajların İletilmesinde Alternatif Kullanım Biçimlerinin Analizine Yönelik Bir Çalışma? başlığı altında şekillendirilmiştir. Araştırmanın ana amacı ise, mevcut durumun dünyadan ve Türkiye'den alınan örnekler doğrultusunda analiz edilerek, teorik bilgilerin uygulamadaki boyutlarının ve farklılıklarının ortaya konulması olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of advertising is having a transformation in terms of the effects of the past and living changes on the systems. Since advertising?s improvement graph shows parallel changes with the marketing processes, evaluations should be considered from a wide perspective which integrates all variables as a whole. In this context, the effect of economical, technological and societal changes over the consumer?s demand and need should be researced in terms of marketing and advertising parameters. When we think of our ?New Advertising? concept in terms of the restrictions faced on landmarks in history, we see new kinds of advertising and the changing purpose of it aimed at differentiating target audience.In this context, examining the new communication forms that has been formed as a result of change, has an important value in understanding the consumer focused new competition. Mobile advertising and mobile environments are now seen as the new advertisings? prospective communication forms. Mobile advertising and mobile environments and this environment?s target audience. When transmitting the desired messages to target audience, it?s important to understand both the usage and different types of advertising in terms of understanding the contemporary marketing concept.Research: has been shaped as t? Study Aimed At The Analysis Of Mobil Advertising Media As An Alternative Form At Reaching The Target Audience?. The main purpose of this study is analyzing the current status by taking samples from the World and Turkey and stating the difference between theoretical information and application of that information.