Kırka-boraks işletmesinin şev stabilite analizi
  1. Tez No: 24140
  2. Yazar: AHMET ERDAL OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHİM ÖZGENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışmada. Kırka boraks işletmesinin şev stabilite durumunun araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma tarihin den önce ortaya çıkmış olan sev duyarsızlıkları yapısal özelliklerle desteklenen dairesel kaymalar seklindedir. Şevlerin gerisinde yaralan gerilme çatlaklarının doğrultu ve eğimleri belirlenmiştir. Laboratuvar çalışmaları, kaya ve seminin bazı fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesini kapsamaktadır. Böylece, stabilite analizlerinde kullanılacak olan para metreler laboratuvar deneyleri ile bulunmuştur. Stabilite analizleri, yedi farklı sev kesiti için dört limit denge analiz yöntemini içerir. Ve herb ir sev kesiti, tam kesit profil analizi ve üst kil kesiti profil analizi olmak üzere analiz edilmiştir. Yedi tam kesit profili üzerinde yapılan analizlerin güvenlik faktörleri 2.4 ile 12,5 arasında belirlenmiştir. Ve yedi üst kil kesit profili üzerinde yapılan analizlerin güvenlik faktörleri 1.9 ile 6.5 arasında belirlenmiştir. Böylece, çalışma sırasında Kırka boraks ocağı şevlerinin genelde duyarlı oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it is aimed to investigate slope stability conditions of Kırka borax mine. Slope instabilities, which have appeared before this study date, are supported by structural features yielding circular failures. At the back of the slopes, strikes and dips of the tension cracks are determined. Laboratory study involves, determination of some physical and mechanical properties of rocks and soils. Thus, parameters, which are used for the stability analysis are found by laboratory testing. Stability analyzes involved four limit equilibrium analysis methods for different seven slope sections. And also each slope section is analyzed as full section profile analyze and upper clay section profile analyze. Safety factors of analyzes, which are carried out on seven full section profiles, are determined between 2.4 - 12.5. And safety factors of analyzes, which are carried out on seven upper clay section profiles, are determined between 1.9 - 6.5. So it is found that, during the study slopes of the Kırka borax mine are generally stable.