Koru köyü (Lapseki/Çanakkale) kurşun-çinko yatağının mineralojik ve petrolojik incelenmesi
  1. Tez No: 24139
  2. Yazar: MEHMET MURAT ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALANCI BERKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada Koru Köyü (Lapseki - Çanakkale) kurşun-çinko yatağı ve yakın civarının jeolojisi, mineralojisi, petrografisi, cevher yan kayaç ilişkileri ve cevherin mikro yapı -doku özellikleri incelenmiştir. Çalışma alanında yüzeylenen birimler alttan üste, Koru volkanitleri, Eskikısla volkanitleri, Karaömerler bazaltı ve alüvyonlardan oluşan genel bir istiflenme göstermekte dir. Cevher zuhurları, Eskikışla Volkanitlerinin içinde yer almakta ve fay sonları içinde stockwork seklindedir. Cevherler, damar içinde saç ı m mi ı ve masif tiplerde bulu nurken, cevher zuhuru içinde, damarların etrafında saçınımlıdır. Bölgede toplam 7 adet açık isletme ve kapalı isletme bulunmaktadır. Bunlardan bazıları daha önce isletilmiş, bazıları isletilmekte ve bazılarına ise girile- memleketdir. Bunlarş Büyük Koru Ocağı, Baritli Ocak, Sulu Ocak, Derindere Galerisi, Kuyutaşıtepe zuhurları, Karışık ocak, Tesbihdere 6a ler isi * dir. Cevher mineralleri çokluk sırasına göre, galenit, sfalerit, kalkopirit, pirit ve hematitdir. Ayrıca kalkozin, kovellin, bornit, limonit, manyetit, arsenopirit ve fahlerz saptanmıştır. Jeolojik, mineralojik, petrografik bulgu, veri ve gözlemlerden cevher oluşumunun, düşük sıcaklıklarda, fayzonlarına yerleşen hidrotermal damar tipinde, yer yer oluşumu sırasında ve sonrasında tektonik etkiler altında kaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, geology, mineralogy and petrography of lead-zinc mineralisation of Koru village (Lapseki -Çanak kale) and its near surroundings, ore- host rock relations and micro structural-textural characteristics o-f the ore have been examined» In the investigated area from bottom to top, general sequences consisting of volcanics of Koru, volcanics of Eski kışla, basalt of Karaömerler and aluvium are seen, Ore area takes place in the volcanics of Eski kışla and it is in the stockwork shape in the fault zone» Ore is found in disseminated and massive type in the vein, while in the ore area, the disseminated type is around the vein» In the study area, totaly there are 9 open pit mining and underground mining» Among these, some of them were used, some are still being used, some are closed» These areş Büyük Koru Ocağı, Bar iti i Ocak, Sulu Ocak, Derlndere Galerisi Kuyutasıtepe ore area, Karışık Ocak, Tesbihdere According to their amounts the ore minerals are galena, sphalerite, chalcopyr ite, pyrite, hematite from the most plenty to the least. In addition to these, chalcocite, covellite, bornite, limonite, magnetite, arsenopyrite and fahlores are also determined» According to the geological, mineralogical, petrographi- cal observations and data, it has been concluded that the formation of the ore has occured at low temperatures, ofIV hydrathermal vein type located in the -fault zone and that it has been affected by tectonic movements during and a-fter its -formations.