Ege Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü İngilizce Hazırlık Sınıfları için tasarlanan okuma dersi programının değerlendirilmesi
Evaluating the reading program designed for English Preparatory Classes in Ege University Foreign Languages Department
  1. Tez No: 241416
  2. Yazar: ZEHRA ESİN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY BÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Ege Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü İngilizce hazırlık sınıfları için tasarlanan Okuma dersi programının etkililiğini; öğrencilerin hedeflenen okuma becerilerine ulaşma düzeyine, öğrenci ve öğretim elemanlarının programın öğelerine ilişkin görüşlerine dayalı olarak değerlendirmektir.Araştırma, 2007-2008 öğretim yılının II. döneminde başlangıç düzeyindeki hazırlık sınıflarında Okuma dersine devam eden öğrencilerden ve bu gruplarda Okuma dersi veren öğretim elemanlarından elde edilen veriler ile gerçekleştirilmiştir.Bu araştırmada etkililiği değerlendirilen programın, çıktı ve süreç olmak üzere iki farklı boyutuyla ele alınması, Tyler'ın hedefe dayalı modeli (1933-41) ile Eisner'ın eğitsel eleştiri (1975) modelinin özelliklerinden yararlanılmasını ve bunun sonucunda da araştırma yöntemi olarak tek bir desen kullanılması yerine çok yöntemli desen (multimethod design) kullanılmasını gerekli kılmıştır. Programın etkililiğinin; çıktı boyutuna göre araştırılması nicel yöntem kullanılarak, süreç boyutuna göre araştırılması ise nitel ağırlıklı karma yöntem kullanılarak yürütülmüştür. Bu iki ayrı boyuttaki araştırmalara ait veriler birleştirilmemiştir.Programın etkililiğinin çıktı boyutuna göre araştırılmasında, öğrencilerin program öncesinde ve sonrasında hedeflenen okuma becerilerini kullanma düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığı saptanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, araştırmacı tarafından hazırlanan çoktan seçmeli bir başarı testi, öğrencilere programın başında ve sonunda olmak üzere iki kez uygulanmış ve elde edilen ortalama puanlar arasındaki fark bağımlı gruplar için t-testi kullanılarak saptanmıştır.Programın etkililiğinin süreç boyutuna dayalı olarak araştırılmasında, programla ilgili öğrenci ve öğretim elemanı görüşleri saptanmaya çalışılmıştır. Bunun için yarı yapılandırılmış görüşme formları ile öğrenciler için hazırlanan anket kullanılmıştır. Araştırmanın süreç boyutu ile ilgili olarak yürütülen çalışmada kullanılan nicel yöntem, nitel yöntemin içerisine yuvalandırılmıştır. Bu boyuttaki araştırmada nicel ve nitel veriler eş zamanlı olarak toplanmış ve veriler analiz aşamasında birleştirilmiştir.Öğrencilerin öntest ve sontestten aldıkları puanlar arasındaki anlamlı fark programın, hedef davranışlara ulaşma açısından etkili olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin ve öğretim elemanlarının programın öğelerine ilişkin görüşlerine göre yapılan değerlendirmede dersin hedef davranışlarının öğrencilere sözel olarak bildirildiğini ancak bunun yeterli olmadığı, ulaşılamayan bazı hedef davranışların olduğu, içeriğin hedeflerle uyumlu olduğu ve beceriye dayalı bir yabancı dil programı ölçütlerine uygun olarak düzenlendiği, ders kitaplarından bir tanesinin içerik ve görünüş özellikleri açısından yeniden yapılandırılması gerektiği, öğrencilerin dersin sürekli aynı şekilde işlenmesinden sıkıldıkları, ders kitapları dışında okuyabilecekleri İngilizce dergi, gazete, kitap vb. gibi kaynaklar ile görsel işitsel araç gereçlerin kullanılmasını istedikleri, okuma sınavlarının programda hedeflenen okuma becerilerini ölçer nitelikte olduğu ve kapsam açısından programın içeriğine uygun olduğu, öğrencilerin ödev olarak verilen kısa hikâyeleri genellikle okumadıkları ve bu nedenle de hikâye sınavlarının önemini yitirdiği görülmüştür.Araştırmanın sonunda bu bulgulara dayalı olarak programla ve gelecekte yapılabilecek araştırmalarla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate the effectiveness of the Reading Programme designed for English preparatory classes in Ege University Foreign Languages Department by searching the students? achievement level of reading skills in terms of the behavioural objectives of the programme and by gathering the opinions of the students and the instructors about the programme.The study was carried out with the data gathered from the students attending Reading courses in Pre-elementary groups and the instructors conducting those courses in the second term of the school year 2007 ? 08.Since outcome and process were the two aspects which were taken into account in evaluating the programme, Tyler?s objective based model and Eisner?s educational criticism model were used; therefore, multimethod research design was used instead of a single method design.While evaluating the programme according to its outcomes quantitative research design was used and the process aspect was carried out by using both qualitative and quantative research design. The data gathered in these two separate researches was not combined.While evaluating the programme according to its outcomes, whether there was any significant difference between the students? use of the reading skills before and after the programme, was questioned. With this aim, an achievement test prepared by the researcher was given to the students at the beginning and at the end of the course. The difference between the mean scores that the students got from these tests was analysed by means of paired samples t-test.While evaluating the programme according to its process aspect, the opinions of the students and the instructors were gathered by means of semi-structured interview forms and a questionaire prepared for the students.According to the findings, the significant difference between students? pretest and posttest results shows that the programme has been effective in terms of the students? achieving behavioural objectives.In the evaluation made according to the students? and the instructors? opinions, it was found out that the objectives of the programme were announced to the students but not in an efficient way, there are objectives which haven?t been achieved, the content is compatible with the objectives and is designed according to the criteria of a skill based language programme, one of the course books needs to be reconstructed for its content and appearance, students usually get bored because of having the lesson in the same way, and that they want different reading materials such as magazines, newspapers or books and audio-visual teaching tools in the classroom. As for the reading exams, the findings show that the exams were prepared to examine the aimed reading skills. The short story quizzes lost their importance since the students did not usually read the short stories assigned as homework.At the end of the research report within the context of these findings, some suggestions are made for the programme and further research.