Ailesi parçalanmış olan ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin akademik sağlamlık düzeylerinin bazı değişkenlere göre yordanması
Predicting the academic resilience levels of 2nd level primary educations students who have broken family according to some variables
- Tez No: 241417
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELDA BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırma dışsal koruyucu faktörler ve içsel koruyucu faktörlerin içerisinde yer alan değişkenlerin ailesi parçalanmış olan ilköğretim II. kademe öğrencilerinin akademik sağlamlık düzeylerini yordama gücünü ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak, Sağlamlık Ergen Gelişim Ölçeği, Anne-Baba Tutum Ölçeği, Arkadaşlardan Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Genel Özyeterlik Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Ölçeklerin ilköğretim II. kademe öğrencileri için geçerlik, güvenirlik çalışmaları 501 öğrenci üzerinde ve araştırmanın alt problemlerine ilişkin analizler 414 öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir.Dışsal koruyucu faktörler ve içsel koruyucu faktörler içerisinde yer alan değişkenlerin ailesi parçalanmış olan ilköğretim II. kademe öğrencilerinin akademik sağlamlık düzeylerini yordama gücünü ortaya koymak amacıyla aşamalı çoklu regresyon analizi yapılmıştır.Araştırmanın bulguları incelendiğinde;Dışsal koruyucu faktörler içerisinde yer alan çocukların algıladığı psikolojik özerklik, ev-içi yüksek beklentiler, arkadaşlardan algılanan sosyal destek, çevresel ilişkilerde ilgi ve yüksek beklentiler, okul-içi etkinliklere katılım, çocukların algıladığı kontrol/denetleme değişkenlerinin ailesi parçalanmış olan ilköğretim II. kademe öğrencilerinin akademik sağlamlığının anlamlı yordayıcıları olduğu bulunmuştur.İçsel koruyucu faktörler içerisinde yer alan eğitimsel beklentiler ile işbirliği ve iletişim değişkenlerinin ailesi parçalanmış olan ilköğretim II. kademe öğrencilerinin akademik sağlamlığının anlamlı yordayıcıları olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to predict the academic resilience levels of 2nd level of primary education students whose families were broken by variables included in external protective factors and internal protective factors.Resilience Youth Development Module, Parenting Style Scale, Perceived Social support-Friends Scale, General Self-Efficacy Scale and The Personal Information Form which was designed by the researcher were used in this study.The validity and reliability studies of the scales for 2nd level primary education students were carried out on 501 students and the regression analysis was carried out on 414 students.Data were analyzed by multiple regression analysis.The results of this study showed that:Psychological autonomy, home high expectations, perceived social support from friends, community caring relationships and high expectations, school meaninful participation, strictness/supervision included in external protective factors were significant in predicting academic resilience of 2nd level of primary education students whose families were broken.Educational aspirations and cooperation and communication skills which were included in internal protective factors were significant in predicting academic resilience of 2nd level of primary education students whose families were broken.