Bir eylem ve toplumsal hareket yöntemi olarak anti militarizm ve vicdani red
A action and social movement method as anti militarism and conscientious objection
- Tez No: 241419
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez eleştirel bakış açısı ile militarizmi ve toplumsal anlamda militarizasyon süreçlerini ön alarak, bu süreçlerin karşıtları olan ve gerek toplumsal alanda gerekse de bireysel alanda bir eylem ve toplumsal hareket niteliğine haiz olan, anti militarizmi ve onun pratik görünüşleri olan sivil itaatsizliği ve de önemle vicdani reddi incelemeye çalışmıştır. Militarist düşünme tarzının bütün toplumu etkilemesi anlamıyla militarizm, disiplin ve itaat yöntemleri ile toplumsal militarizasyonu sağlama gayreti içine girmektedir. Toplumsal militarizasyon sürecinde bireyden talep edilen ise bu çark içerisinde uyumlu ve itaatkar bir niteliğe bürünmesidir. Bu çalışmada, militarizm kavramının anlamsal içeriğini oluşturan şiddet, disiplin ve itaat kavramları bu bağlamda açımlanmaya çalışılmıştır. Tarihsel düzlemde insanların bir sözleşmeyle şiddet kullanma haklarını devrettikleri devletin tekel olarak, şiddet uygulayıcısı olan aygıtı ordusunun bizatihi varlığı ile toplumsal militarizasyon sürecinin baş faili olduğu bir gerçektir. Ordu vasıtasıyla devlet yurttaşlarını gerek duygularına seslenerek gönüllü olarak ya da çoğunlukla zorunlu askerlik sistemi ile zorla içine alarak çeşitli nizam, disiplin ve itaat metodları ile gerekse de kendi dilini ve varoluşsal dinamiklerini çeşitli araçlar vasıtasıyla (örneğin merasimler ve eğitim sisteminin içerisinde zorunlu statüsünde yer alan Milli Güvenlik Bilgisi dersleri ile) topluma aktararak bireylerin şekillendirilmesine çalışmaktadır. Erkeklerin ve erkekliğin üretilmesi ve belli standartlarla tanımlanmasının yanı sıra kadınların da toplumsal konumlarının bu yeniden üretim sürecinde erkeklere rollerine uygun olarak destek çıkmaları beklenmektedir. Oluşturulmaya çalışılan bu itaat ve tahakküm düzenine karşı, anti militarizm, özgürlük için tüm toplumsal ilişkilerin anti militarist bir perspektifle yeniden sorgulanması, insanın toplumsallığında sıkıştığı zincirlerin tek tek kavranması gerektiğini savunmaktadır. Anti militarist savunuyu, politik ve toplumsal niteliğe sahip sivil itaatsizlik eylemleri ile ve ahlaki ve bireysel kimliği ön plana çıkaran vicdani red eylemlerini görmek mümkündür. Sivil itaatsizlik ve vicdani red eylemlerinin doğuşu, farklılaşması çalışmada anlatılmaya çalışılırken gerek Dünya'dan gerekse de Türkiye'den tarihsel, hukuksal, toplumsal ve bireysel boyutları ile örneklerle anlatım zenginleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a critical perspective and militarism and social sense militarization processes the front, these processes are opposites, and social needs in the area of the individual in an action and social movements that enjoy nature, the anti-militarism and the practical view that civil disobedience and the importance of conscientious objection has to review. Whole society to influence the thinking militarist sense of style with the militarism, discipline and obedience method with the public enters into efforts to militarization. Demand from individuals in the process of social militarizasyon the compliant and obedient in this wheel is a wrap attribute. In this study, the concept of militarism constitutes the semantic content of violence, concepts of discipline and obedience are trying to comment in this context. Historically the people of plane transfer contractual right to use violence as the state's monopoly of violence in implementing the device with the military presence of bizatihi per process fails as a social militarizasyon is real. Army through the states require citizens feeling the call to volunteer as often or compulsory military service system in force and the various order, discipline and obedience and methods with their own language and varoluşsal dynamics through a variety of tools (eg, ceremonial and educational system in the compulsory status in the National Security Knowledge of the course) is trying to shape the society of individuals transferred. Of men and masculinity, and certain standards of production, as well as be defined in the social position of women to men in this role again in accordance with production support processes are expected to rise. The attempt to create the layout that obedience and domineer anti militarism, liberty for all social relations with the re-questioning of the anti-militarist perspective, human understanding of the social individual compression of the chain should be to defend. Anti militarist to the defensive, political and social nature of moral and civil disobedience actions and individual identity to the fore with the interests of the conscientious objection is possible to see action. Actions of civil disobedience and conscientious objection to birth, trying to explain the different activities required to run the world and in Turkey from historical, legal, social and individual dimensions of the sample was rich expression.