Büyük ölçekli işletmelerde çalışan ofis işgörenlerinin tükenmişlik düzeylerinin kişisel, örgütsel ve kişilerarası faktörlere göre yordanması
Prediction of burnout level of office employees working in large scale companies according to personal, organizational and interpersonal factors
- Tez No: 241423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE ALADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma, akılcı olmayan inançlar, çok boyutlu algılanan sosyal destek ve iş doyumu değişkenlerinin İzmir İlindeki büyük ölçekli işletmelerde çalışan ofis işgörenlerinin tükenmişlik düzeylerini yordama gücünü ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini, İzmir ve yakınında bulunan büyük ölçekli işletmelerden 2008-2009 yılları arasında rastlantısal olarak seçilen tekstil, otomotiv ve perakende sektöründe hizmet veren üç büyük ölçekli işletmede çalışan 305 ofis işgöreni oluşturmaktadır.Araştırmada veri toplama araçları olarak, Maslach Tükenmişlik Envanteri, Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, İş Betimlemesi Endeksi ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Akılcı olmayan inançlar, çok boyutlu algılanan sosyal destek alt boyutları ve iş doyumu alt boyutlarının büyük ölçekli işletmelerde hizmet veren işgörenlerin tükenmişlik ve alt boyut düzeylerini yordama gücünü ortaya koymak amacıyla aşamalı çoklu regresyon analizi yapılmıştır.Araştırmanın bulguları incelendiğinde;Tükenmişlik toplam puanının anlamlı yordayıcıları; arkadaştan alınan sosyal destek, akılcı olmayan inançlar, şimdiki işten alınan iş doyumu, genel olarak işten alınan iş doyumu, yönetimden alınan iş doyumu, şimdiki ücretten alınan iş doyumu, aileden alınan sosyal destek ve terfi olanaklarından alınan iş doyumu değişkenleridir.Tükenmişliğin duygusal tükenme alt boyutunun anlamlı yordayıcıları ise arkadaştan alınan sosyal destek, şimdiki işten alınan iş doyumu, iş hakkındaki genel düşüncelerden alınan iş doyumu, genel olarak işten alınan iş doyumu, yönetimden alınan iş doyumu, aileden alınan sosyal destek, şimdiki ücretten alınan iş doyumu ve akılcı olmayan inançlar değişkenleridir.Tükenmişliğin duyarsızlaşma alt boyutunun tek anlamlı yordayıcısı akılcı olmayan inançlar değişkenidir.Tükenmişliğin kişisel başarı alt boyutunun anlamlı yordayıcıları da şimdiki işten alınan iş doyumu, arkadaştan alınan sosyal destek, genel olarak işten alınan iş doyumu ve terfi olanaklarından alınan iş doyumu değişkenleridir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to predict level of burnout among office employees working in large scale companies in İzmir and near by, by the variables of irrational beliefs, multidimensional perceived social support and job satisfaction.The sample of the study was consisted of 305 office employees working in three large scale companies serving in soft goods, automotive and retail sector selected randomly from large scale companies in İzmir and near by between 2008-2009 years.Maslach Burnout Inventory, Irrational Beliefs Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale, Job Descriptive Index and Personal Information Form prepared by researcher were used as data collection instruments in this study.Data were analyzed by stepwise multiple regression analysis for the purpose of predicting the levels of burnout and its subscales among office employees from three large scale companies by variables including irrational beliefs, subscales of multidimensional perceived social support and sub scales of job satisfaction.The results of the study have showed that;The significant predictors of burnout total score are social support from friend, irrational beliefs, job satisfaction from present job, job satisfaction from job in general, job satisfaction from supervisor, job satisfaction from current payment, social support from family and job satisfaction from promotion opportunities variables.The significant predictors of emotional exhaustion subscale of burnout are also social support from friend, job satisfaction from present job, job satisfaction from general thoughts about job, job satisfaction from job in general, job satisfaction from supervisor, social support from family, job satisfaction from current payment and irrational beliefs variables.The only significant predictor of depersonalization subscale of burnout is irrational beliefs variable.The significant predictors of personal accomplishment subscale of burnout are also job satisfaction from present job, social support from friend, job satisfaction from job in general, job satisfaction from promotion opportunities variables.