İnternette uygulanan reklam stratejilerinin tüketicilerin satın alma tercihlerine etkisi: Bir uygulama
The affect of internet advertising strategies on consumers purchasing preferences: An application
- Tez No: 241422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. G. NAZAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yirmi birinci yüzyılda insanların gündelik yaşamlarının adeta bir parçası haline gelen ve kimi zaman yaşamlarını yönlendiren reklamlar, insanların tercihlerini ve alışkanlıklarını etkileyen bir önemli araç olmuştur. İnternetin ortaya çıkması reklam için yeni bir ortam yaratmış, kısa zamanda bu ortam üzerinden geniş kitlelere ulaşmak mümkün hale gelmiştir. Günümüzde internet reklam pazarı, yaklaşık 20 milyar dolar büyüklüğündedir ve bu pazar her geçen yıl katlanarak büyümektedir. Bu büyüme de firmaların interneti reklam aracı olarak kullanmalarını kaçınılmaz kılmaktadır. Şirketler sınırların ortadan kalktığı globalleşen dünyada varlıklarını sürdürebilmek için sunulan teknolojik gelişmelere ayak uydurmak, bu yüzden de internet üzerinde yapılan tanıtım ve reklam çalışmalarına büyük önem vermek zorundadırlar.Beş bölümden oluşan bu çalışmada, reklam, internet, internette reklamcılık faaliyetleri, internet reklamcılığı uygulama şekilleri, internet reklam stratejileri kavramları incelenerek, yapılan alan araştırması ile bu faaliyet ve stratejilerin tüketicilerin satın alma tercihleri üzerinde yarattığı etkiler irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
The advertising which is a part of human?s life and even shaper of their life become an important tool on affecting humans? preferences and habits on the 21st century. Advertising got a new medium by the emerging of Internet and be able reach wide audiences in a short time. Internet advertising market?s value is about 20 billion dollars nowadays and growing incrementally each year. This growing make unavoidable for firms to use Internet as an advertising medium. Firms have to use technological progress for continuing their existence on the global world where the borders are disappearing. Because of that they have to give importance on promotion and advertising works on Internet.On this thesis which includes five parts, the concept of advertising, Internet, Internet advertising activities, Internet advertising types, and Internet advertising strategies will be examined and the affect of those types and strategies on consumer purchasing preferences will be studied.