1923-1950 yılları arası Cumhuriyet Dönemi Türk reklamcılığı? Gazete reklamlarında kullanılan mesaj stratejileri?
Turkish advertising in Republic Period between the years 1923-1950 ?Message strategies used in the newspaper advertisements?
- Tez No: 241426
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE ELDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 525
Özet
Geçmişi M.Ö. 3000 yıllarına kadar götürülebilmekte olan reklam, tarihsel süreç içerisinde ekonomik, teknolojik, siyasal ve toplumsal alanlardaki gelişmelerle ilişkili olarak varlığını sürdürerek ve gelişerek günümüze kadar ulaşmıştır.Günümüzde ise bir bilgi verme ve ikna etme aracı olarak reklam, işletmelerin ürettiği ürün ya da hizmetin tüketicilere duyurulmasında ve satışın sağlanmasında kullanılan en önemli pazarlama iletişimi yöntemlerinden birisi konumundadır. Reklama bu konumu sağlayan, rasyonel ya da duygusal içerikli mesajları tek başına ya da bir arada ve etkili şekilde sunabilmek kabiliyetine sahip olmasıdır. Reklamın bu özelliğinin kullanımında ise çeşitli reklam mesaj stratejileri reklamcılara yol göstermektedir.Bu çalışmanın amacı, 1923-1950 yılları arası Cumhuriyet Dönemi Türk Reklamcılığı'nı reklamlarda kullanılan mesaj stratejileri kapsamında incelemek ve buna paralel olarak bu dönem gazete reklamcılığını analiz etmektir. Bu kapsamda tezin birinci bölümünde, reklam hakkında temel bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde ise, öncelikle gazete reklamcılığı detaylı olarak açıklandıktan sonra, reklam mesajının kapsamına giren konular detaylandırılmakta, reklam çalışmalarında kullanılan bilgisel ve dönüşümsel mesaj stratejileri üzerinde durulmaktadır.Üçüncü bölümde, reklamcılığın dünyadaki ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi aktarılmaktadır. Bu kapsamda, dönemin siyasal, ekonomik ve toplumsal yapılarında yaşanan gelişmeler değerlendirilerek, modern reklamcılığın ortaya çıkışını sağlayan gazeteciliğin tarihsel gelişimi üzerinde durulmaktadır. Son olarak, Türk Reklamcılığı'nın temellerini atan Osmanlı İmparatorluğu dönemi reklamcılığı dikkate alınarak 1923-1950 yılları Cumhuriyet Türkiyesi'nde reklamcılığın gelişimi detaylı olarak aktarılmaktadır.Tezin dördüncü ve son bölümünde ise, Cumhuriyet gazetesinde yer alan reklamlar üzerinden, bu dönem reklamlarında kullanılan mesaj stratejilerini ve buna bağlı olarak Cumhuriyet Dönemi Türk Reklamcılığı'nın (1923-1950) genel özelliklerini ortaya koymaya yönelik olarak bir araştırma ve analiz yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the Republic Period Turkish Advertising between the years 1923-1950 with in the context of the message strategies used in the advertisements and to analyse the newspaper advertising of this period paralel to this. In this content, basic information about the advertisement is given in the first part of the thesis. As for the second part, first of all newspaper advertising is explained in details and later on, the subjects within the context of the advertisement message is elaborated and informational and transformational message strategies used in the advertising studies are emphasized.In the third part, the historical development of the advertising both in Turkey and in the world is conveyed. Within this scope, politic, economic and social developments of the period is evaluated and the historical development of the journalism which makes the emergence of the modern advertising possible is emphasized. Eventually, the development of advertising in the years 1923-1950 in Republic Turkey is cited in details by considering the Ottoman Empire period advertising which laid the foundations of Turkish Advertising.In the fourth and the final part of the thesis, there is an investigation and an analysis to determine the message strategies used in this periods advertisements and in accordance with these the general features of the Republic Period Turkish Advertising (1923-1950) through the advertisements appeared in Cumhuriyet newspaper.