Küreselleşme sürecinde çokuluslu şirketler ve bu bağlamda Azerbaycan'da tütün sigara sektörünün analizi
The multinational corporations in the proses of globalization and in to analysis of tobacco sector in Azerbaijan
  1. Tez No: 241427
  2. Yazar: ELMAR KAZIMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin önemli bir sorunu tasarruf yetersizliğidir. Günümüzde ve geçmişimizde bu sorun ülkeleri dış kaynaklardan ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarından yararlanma yoluna itmiştir. Gerek gelişmiş ülkeler gerekse gelişmekte olan ülkeler doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını kendi ülkelerine çekebilmek için çaba sarf etmektedirler. Bunun sebebi doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının sağladığı sermaye, yeni teknoloji, istihdam artışı ve geniş bir pazar olanaklarından yararlanma isteğidir. Doğrudan yabancı sermaye yatırımların çoğu günümüzde Çokuluslu şirketler tarafından gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the important problems that the developing countries face is the insufficiency of saving. Nowadays, as in the past, the problem has led the countries to benefit from foreign sources and foreign direct investment. Not only the developed countries but also the developing countries strive to attract foreign direct investment in their own countries. The reason behind this attempt is the wish to make use of the capital, new technology, the increase of the employment and a wide range of market facilities provided by the foreign direct investment. Today majority of the foreign direct investment has been carried out by multi-national corporations.