Türkiye'de ve Batı'da paragraf yazma öğretimi
Teaching paragraph writing in Turkiye and The West
- Tez No: 241438
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Yazma eğitimi, özellikle son yıllarda, Batı'da teorik bilgiler ve uygulamalarla oldukça sistematik bir biçimde verilmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar, yayımlanan kitaplar ve teknolojinin katkısıyla yazma eğitimi daha zevkli ve verimli hale gelmeye başlamıştır. Öğretmenlere, öğrencilerine yazı yazmayı en etkili biçimde nasıl öğretebilecekleri konusunda dersler verilmeye başlanmıştır. Türkiye'de ise yazma eğitimi Batı'daki kadar önemsenmemektedir, konuyla ilgili yazılan kitaplar yüzeysel ve birbirini tekrar eder niteliktedir. Bu çalışmanın amacı, ülkemiz eğitim sisteminde de büyük eksikler tespit ettiğimiz yazma eğitiminin önemli bir alt alanı olan paragraf yazma öğretimini betimleyici bir biçimde sergilemektir.Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, metin içindeki konumuna göre ve amacına göre paragraf türleri açıklanarak, bu paragraf türlerine örnekler verilmiştir. İkinci bölümde, paragrafın bölümleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, paragraf yazımıyla ilgili temel kavramlar ile ilgili bilgiler ve örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde, paragraf yazma sürecindeki aşamalar ele alınmıştır. Beşinci bölümde, Türkiye'de uygulanan yazma eğitimi ile Batı'da uygulanan yazma eğitimindeki paragraf yazma uygulamaları, model olarak seçilen ders kitaplarından hareketle, betimleyici bir yöntem kullanılarak sergilenmiştir. Aradaki farklar maddeler halinde sunulmuştur. Sonuç ve Öneriler bölümünde ise ülkemizdeki yazma eğitimiyle ilgili genel önerilere ve paragraf yazma öğretimiyle ilgili özel önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Writing education, especially in recent years, is given in a quite systematic way by theoretical information and practices in the West. With previous researches, published books and contribution of technology on this subject, writing education has been more enjoyable and productive. Lessons have begun to be given to the teachers about how they can teach their students ?writing? most effectively. But in Turkiye writing education isn?t heeded as in the West, written books about this subject are superficial and repetition of each other. The aim of this study is to describe paragraph writing, which is the important subdivision of writing education due to the shortcomings we determined in Turkish Education System regarding to this field.This study consists of five parts: In the first part, kinds of paragraph; location in the text and intent are explained and examples are given for these kinds of paragraphs. In the second part, parts of paragraph are handled. In the third part, information and examples are given about basic notions concerned paragraph writing. In the fourth part, stages of paragraph writing process are handled. In the fifth part, the applications of writing education in Turkiye and the applications of writing education in the West are described with regard to the textbooks which are chosen as a model in this study. Besides the differences are presented. In Conclusion and Suggestions part; general suggestions about writing education in Turkiye and specific suggestions about teaching paragraph writing are expressed.