A comparison of the impact of teacher feedback within and irrespective of the english as a foreign language learners' zone of proximal development comparison of the impact of teacher feedback within and irrespective of the english as a foreign language learners' zone of proximal development
Yabancı dil olarak ingilizce öğrenen öğrencilere yakınsal gelişim alanı gözetilerek ve gözetilmeyerek verilen öğretmen dönütünün etkisinin karşılaştırılması
- Tez No: 505288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Yazı eğitiminde süreçsel yaklaşımın yaygınlaşmasıyla birlikte yazılara verilen dönütler daha önemli hâle geldiği için bugün eğitimciler bazen tatminkâr düzeyde getirileri olmasa da dönüt uygulamalarına kayda değer bir zaman ayırmaktadır. Öğretmen dönütü üzerine yapılan araştırmalar da artan bu ilgi paralelinde olmakta ve verilen dönütün verimliliğine duyulan ilgi de artmaktadır. Ancak yaygın olan dönüt uygulamalarının hepsinin öğrencilerin ikinci dildeki yazma yeterliğine yeterince katkıda bulunmaması dönüt alan ve dönüt veren taraflar için kazançlı olmadığını göstermektedir. Dolayısıyla, öğretmenlerin dönüt verme uygulamalarındaki eksiklikleri gidermek için mevcut dönüt uygulamalarını geliştirecek yöntem arayışları içine girmeleri kaçınılmazdır. Bu çalışmada sürece dayalı yaklaşım ve süreç sonrası yaklaşımlardaki dönüt uygulamalarının öğrenci yazılarındaki iyileşmeye, yazma anksiyetesine, paragraf yazma özyeterliğine ve genel olarak yazmaya yönelik tutumlara etkisi karşılaştırılacaktır. Bu araştırma için Türkiye'nin kuzeydoğusundaki bir devlet üniversitesinin hazırlık programında okuyan 97 öğrenci iki gruba ayrılmıştır. Deney grubundaki öğrencilere yakınsal gelişim alanında (ZPD) dönüt verilirken kontrol grubu öğrenciler yakınsal gelişim alanından bağımsız dönüt almışlardır. Anket, yarı yapılandırılmış mülakat, süreç günlükleri, geriye dönük protokol ve portfolyö ön yazılarıyla veri toplanılan bu çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Sonuçlar, öğrencilere yakınsal gelişim alanında dönüt verildiğinde başarı puanlarının ve yazma öz yeterlik düzeylerinin arttığını ve yabancı dilde yazma kaygısının azaldığını göstermiştir. Nitel çalışmalardan elde edilen veriler dönüt uygulamalarındaki aracılık rolünün etkinliğine dair kapsamlı bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Especially with the development of process approach to writing instruction, the significance of feedback has gained more momentum, and teachers today spend a considerable amount of time on feedback practices even though such efforts do not always end up in satisfactory returns. In line with the growing attention, research into teacher feedback has surged considerably and heightened attention fell on the effectiveness of the feedback provided. However, not all the prevalent feedback practices have been of the desired help in facilitating learners' second language (L2) writing proficiency, resulting in a no-win situation on the part of the learner and feedback provider. Therefore, to help improve teacher feedback, viable alternatives to promote the current feedback practices will be instrumental to develop a better understanding of the conundrum. To this end, a comparison of feedback practices in process and post-process approaches is presented with a focus on the impact of teacher feedback practices on learners' revisions, writing anxiety, self-efficacy and attitudes towards writing. To achieve the comparison in question, ninety-seven English major students studying at a preparatory program at a state university in north-eastern Turkey were divided into two groups. The students in the experimental group received feedback within their zone of proximal development (ZPD), while the students in the control group, the non-ZPD students, received random help from the teacher. A mixed-methods approach was used to gather data. Questionnaires, semi-structured interviews, process-logs, retrospective protocols, and cover letters were the instruments to obtain data. The findings suggest that if feedback is delivered within learners' ZPD, it could result in higher achievement scores as well as higher self-efficacy levels and lower L2 writing anxiety scores. The findings gleaned from the quantitative data provide in-depth insights into the effectiveness of mediation in feedback practices. Overall, arguments for the integration of the sociocultural views seem to be validated.