Yatılı ilköğretim bölge okulları'na ilişkin Cumhuriyet Dönemi eğitim politikaları (1923-2000)
The education politics about the boarding primary zone schools since the establishment of Turkish republic (1923-2000)
  1. Tez No: 241439
  2. Yazar: HURİYE PINAR YÖRDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇUKUROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Cumhuriyet döneminde 1923 ve 2000 yılları arası Yatılı İlköğretim Bölge Okulları'na ilişkin eğitim politikaları eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışma, ilköğretim ve yatılı ilköğretim bölge okulları ile ilgili giriş niteliğindeki bilgilerin sunulması ve geçmiş araştırmaların içerik ve sonuçlarıyla başlamaktadır. Çalışmanın devamında ise, yatılı ilköğretim bölge okullarının kuruluş amaçları, önem ve hedefleri açıklanmış, tarihsel gelişimleri ve faaliyetleri incelenmiş; Cumhuriyet dönemi eğitim politikalarında bu okullara ilişkin politikalar ve uygulamalar yansıtılmaya çalışılmıştır.Cumhuriyetimizin kurulduğu ilk yıllardan itibaren başlatılan yenileşme ve modernleşme hareketleri içerisinde eğitim önemli bir unsur olarak yerini almıştır. Atatürk'ün önderliğinde başlatılan bu hareketlerin beraberinde eğitim sisteminde düzenlemeler ve yeniliklerin gerekliliği vurgulanmıştır. Nitekim, eğitim sistemimizin yenileştirilebilmesi için yoğun çabalar gösterilmiştir. Bu çabalar, eğitim sisteminin kapsamında olan ilköğretim üzerinde daha da fazla yoğunlaşmıştır. Cumhuriyet'in ilanından sonra uygulanan eğitim politikalarında bütün çocukların ilköğretimden yararlanabilmesi amacıyla fırsat eşitliği oluşturularak eğitimi her kademede parasız ve zorunlu hale getirmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilköğretimi yurdun her yöresine ulaştırabilmek için Yatılı İlköğretim Bölge Okulları çeşitli aşamalarla kurulmuştur. Bu okullar, eğitimde fırsat eşitliğini sağlayarak bütün yurda zorunlu ilköğretimin yaygınlaştırılmasında bir araç olarak kullanılmıştır. Bu araştırmada, Cumhuriyet Dönemi (1923'ten 2000'e) eğitim politikalarının Yatılı İlköğretim Bölge Okulları'na yansıması ortaya konmaya çalışılacaktır.Literatür taramasıyla, çalışmada 1923-2000 yılları arasında Yatılı İlköğretim Bölge Okulları ile ilgili Hükümet, Milli Eğitim Şurası ve Kalkınma Planları'nda kararlaştırılan ve uygulanan eğitim politikaları, bu okullarla ilgili alınan kararlar, ilköğretim ile ilgili yasa ve yönetmelikler hakkında bilgi verilmiştir. Taramanın genel amacı, 1923-2000 yılları arasında yatılı ilköğretim bölge okullarına ilişkin eğitim politikaları konusuna zemin hazırlamaktır. Bu yıllar arasında iktidarda bulunan hükümetlerin, milli eğitim ve kalkınma planlarında yer alan ilköğretim politikaları incelenmiş. M.E.B tarafından bu yıllar arasında Tebliğler Dergisi taranmış ve yatılı ilköğretim bölge okullarına yönelik yönerge ve kararnameler, bu alanda yapılan çalışmalar kullanılarak Yatılı İlköğretim Bölge Okulları'na ilişkin cumhuriyet dönemi eğitim politikaları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, The Education Politics About The Primary Boarding Schools of Turkish Republic between 1923 and 2000 in a crtical point of view was aimed. The study is started with the presentation of introductional datas about Primary Education and Boarding Primary Schools and the content and results of past researches. After the introduction , the establishment purposes, importance and targets of these schools was expained, and also historical developments and activities was examined; the politics and applicaitions about the Boarding Primary Zone Schools was aimed to reflect in the subject of The Education Politics Of Turkish Republic.The innovation and modernisation movement was strongly felt during the establishment of Turkish Republic. Education was one of the most important movement in this process. It is also emphaised by Ataturk that rearrangements and revolution about education is required for this process complition. Regardlessly, big effort is spent for educational revolutionary in this period. These efforts has been more focused on primary education that is in the scope of education system. By forming equal opportunity in order to enable all childen to benefit from primay education, making all levels of primary education obligatory and free of charge has been targeted since the establisment of republic. To be able to do so, Primary Boarding Schools were built for several purposes. All these schools were used as an instrument to generalize the Mandatory Primary Education to all over the country by yielding equality of opportunity. In this study, the reflect of Turkish Republic?s education programs to Boarding Primary Zone Schools was tried to state expressly from year 1923 to 2000..In study, the informations about the decided and applied education politics in Government, National Education Council and Development Plans, determinatons about these schools, the laws and regulations about the primary education during 1923 ? 2000 was given by scanning of literature.The main aim of this scanning is to pave the way for the subject of the education politics about the Boarding Primary Zone Schools during 1923 ? 2000. The primary education politics in the national education and development plans of the political groups who have formed a government potency in these years was examined. The Tebliğler Magazine, which is published by the Ministry of National Education between 1923 ? 2000, was scanned and the prescriptions and enactments for the Boarding Primary Zone Schools and Turkish Republic Education Politics about these schools was aimed to explained by using the workings in this field.