Durağan olmayan paneller ve bir uygulama
Nonstationary panels and an application
  1. Tez No: 241448
  2. Yazar: AHMET İNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN LOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Panel veri tahmin metotlarının kullanımı hem veri kaynaklarına ulaşmanın kolaylaşması hem de sadece yatay kesit ve zaman serileri ile yapılamayan analizlere imkân tanıması sebebi ile giderek artan bir öneme sahiptir. Bu popülerliğe parelel olarak teorik ve amprik panel veri çalışmalarının sayısı giderek artmıştır. Son dönemlerde panel veri ekonometrisinin en çok ilgi çeken alanlarından biri de durağan olmayan panel veri modelleridir. Geleneksel panel çalışmalarından farklı olarak, geniş zaman serisi ve yatay kesit boyutlarına sahip panellerde zaman öğeleri durağan olmamanın güçlü kaynağıdır. Ayrıca, zaman boyutuna yatay kesit boyutunun eklenmesi durağan olmamayı ve eş bütünleşmeyi test etmekte önemli katkılar sağlamaktadır.Bu yüksek lisans tezinde, durağan olmayan panellerin alanizinde sıkça karşılaşılan tahmin metotları incelenmiştir. Panel birim kök ve eş bütünleşme testlerinin uygulanabilirliğini göstermek için Türk İmalat Sanayinde Saat Başına Sabit Ücretler ile Saat Başına Emeğin Ortalama Ürünü arasında Etkin Ücret Teorisince ileri sürülen pozitif ilişkinin varlığı test edilmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlar, Türk İmalat Sanayi için Etkin Ücret Teorisini ret etmemektedir.Çalışma veri analizine ilave olarak çeşitli testleri karşılaştırmalı olarak sunmaktadır. İlk olarak, Choi(2001) ve Maddala ve Wu(1999) takip edilerek, yatay kesit bağımlılığını göz önüne almayan Fisher tipi panel birim kök testleri uygulanmıştır. Daha sonra karşılaştırma yapabilmek için seriler yatay kesit bağımlılığından olabildiğince arındırılarak Fisher tipi panel birim kök testi yeniden uygulanmıştır. Ayrıca, yatay kesit bağımlılığını regresyon denklemi içinde göz önüne alan Pesaran(2003,2007) panel birim kök testi ayrı bir karşılaştırma yapmak için kullanılmıştır. Panel eş bütünleşmenin sınanması için ise Maddala ve Wu(1999) ve Choi(2001) birim kök testlerini panellerde eş bütünleşmeyi test edecek şekilde yeniden yapılandıran Hanck(2007) tarafından önerilen yeni eş bütünleşme testi kullanılmıştır. Bu test de hem yatay kesit bağımlılığı olan serilere hem de yatay kesit bağımlılığından arındırdığımız serilere uygulanmıştır. Çalışmada sunulan panel birim kök ve eş bütünleşme testlerinin yanı sıra bireysel seriler için ADF, CADF ve Engel-Granger testleri de uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Panel data estimation methods have become increasingly popular because of the improved availability of this type of data coupled with the ability of panel data studies to allow analysis that is not possible from either cross-section or time series data alone. Along with this popularity, the number of studies dealing with both empirical and theoretical panel data has increased dramatically. One of the most popular areas of research in panel data econometrics currently is nonstationary panel data models. As distinct from conventional panel data analysis, time components are the source of nonstationarity in panel data with large cross-section and time dimensions. Furthermore, adding the cross-sectional dimension to the time series dimension provides a significant contribution in testing the non-stationarity and co-integration.In this thesis, the methods of estimation often encountered in the analysis of nonstationary panel data are studied. To illustrate the use of panel unit root and co-integration tests employed, the hypothetical positive relationship between the real wage rate and average productivity of labor suggested by the Efficiency Wage Theory is investigated for the Turkish Manufacturing Industry. The results obtained do not reject the Efficiency Wage Theory for the Turkish Manufacturing Industry.In addition to the data analysis, the study comparatively presents various test results. Firstly, following Choi (2001) and Maddala and Wu (1999), Fisher type panel unit root tests that do not take into account the cross-sectional correlation were applied. After that, to compare, the series were cleaned of the cross section correlation as much as possible, and Fisher type panel unit root tests were applied again. Furthermore, Pesaran (2003, 2007) panel unit root tests, which consider cross-section correlation within the the regression equation, were used for additional comparison purposes. In order to test the existence of panel co-integration, a new test proposed by Hanck (2007) that extends the panel unit root tests of Choi (2001) and Maddala and Wu (1999) to the panel co-integration case was used. This test was also applied to the data both before and after the series were cleaned of the cross-sectional correlation. Besides the panel unit root and co-integration tests presented in this study; ADF, CADF and Engel-Grenger tests were performed for individual series.