Çok ortamlı öğrenmede bilişsel kuram ilkelerine göre hazırlanan öğretim yazılımının bilişsel yüke, öğrenme düzeylerine ve kalıcılığa etkisi
The effects of multimedia courseware designed based on cognitive theory of multimedia learning on cognitive load, performance levels and retention
  1. Tez No: 241452
  2. Yazar: MEHMET EMRE SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHİNUR COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Araştırmanın genel amacı, bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi bölümü lisans programı ikinci sınıf ölçme ve değerlendirme dersinde Mayer'in Çok Ortamlı Öğrenmede Bilişsel Kuram ilkelerine göre hazırlanmış öğretim yazılımıyla yapılan öğretimin, öğrencilerin istatistiksel kavramlar akademik başarı testi sontest toplam puanlarına, sontest hatırlama düzeyi puanlarına, sontest kavrama düzeyi puanlarına, sontest uygulama düzeyi puanlarına, kalıcılık testi toplam puanlarına, kalıcılık testi hatırlama düzeyi puanlarına, kalıcılık testi kavrama düzeyi puanlarına, kalıcılık testi uygulama düzeyi puanlarına ve bilişsel yük puanlarına etkisini araştırmaktır.Araştırma, 2008?2009 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü ikinci sınıf öğrencileri üzerinde istatistiksel kavramlar konusunda gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda 37, kontrol grubunda ise 36 öğrenci yer almıştır. Deney grubundaki öğretim, çok ortamlı öğrenmede bilişsel kuram ilkelerine göre hazırlanmış öğretim yazılımıyla bilgisayar kullanılarak gerçekleştirilirken, kontrol grubundaki öğretim ise konu alanı uzmanı tarafından hazırlanmış bilgisayar sunusu ile yine bilgisayar kullanılarak yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak; istatistiksel kavramlar akademik başarı testi, bilişsel yük ölçeği, sayı dizisi bellek testi ve öğrenci görüş anketi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler SPSS 11.5 programında ANOVA, ANCOVA ve bağımsız gruplar t-testi ile analiz edilmiştir. Nitel verilerin çözümlenmesinde ise içerik analizi kullanılmıştır.Çalışmanın sonunda, deney grubunda çok ortamlı öğrenmede bilişsel kuram ilkelerine göre hazırlanmış öğretim yazılımıyla bilgisayar ortamında gerçekleştirilen öğretimin, kontrol grubunda bilgisayar sunusu ile gerçekleştirilen öğretime oranla öğrencilerin toplam akademik başarıları, öğrenme düzeyleri, öğrenmedeki kalıcılık ve bilişsel yükleri üzerinde daha etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca deney grubundaki öğrencilerle yapılan görüşmelerde, öğrenciler öğretim ortamı ve geliştirilen öğretim yazılımı hakkında olumlu görüş belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The overall aim of this study is to search the effect of teaching software prepared considering Mayer?s cognitive theory principles in multi-environment learning for computer and instruction education technology department second year students measure and evaluation course, on students? post-test total scores, post-test scores of recalling levels, post-test comprehension levels, retention-test recalling levels, and retention-test practices and cognitive loads.The study was carried out with the secondary year students of Cukurova University Faculty of Education Computer and Instruction Education Technology Department in 2008-2009 educational year spring semester. The experimental group consisted of 37 students, and the control group had 36 students. While the teaching for the experimental group was carried out via software prepared considering cognitive theory principles in multi-environment learning, the control group was taught via a computer presentation prepared by the subject expert. Data collection tools were statistical concepts academic achievement test, cognitive load scale, sequence number of the memory test and student view questionnaire. Quantitative data was analyzed with SPSS 11.5 using ANOVA, ANCOVA, and independent samples group t-test. Qualitative data was analyzed with content analysis.The results of the study indicated that the teaching via software prepared considering cognitive theory principles in multi-environment learning was found to be more successful in students? academic success, learning levels, retention in learning and their cognitive load levels when compared with the teaching with the computer presentation. Besides, the interviews conducted with the experimental group students showed that the students have positive opinions about teaching environment.