Türkiye'nin sabit pazar payı analizine göre AB pazarındaki ihracat performansı
Export performance of Turkey in the European Union market: A constant market share analysis
  1. Tez No: 241454
  2. Yazar: SİBEL USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. FUNDA BARBAROS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk İmalat Sanayinin 1999-2008 yılları arasında, AB ülkelerindeki ihracat performansını değerlendirmektir. Bu amaçla ilk olarak Türkiye'nin ihracatındaki pazar paylarındaki değişimin nedenlerini açıklamak için Sabit Pazar Payı Analizi; 1999-2001, 2002-2005 ve 2006-2008 olmak üzere üç döneme ayrıştırılarak uygulanmıştır. Türkiye'nin karşılaştırmalı üstünlüğe sahip sektörlerinin belirlenebilmesi için Balassa'nın Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler Endeksi hesaplanmış ve son olarak, Grubel-Lloyd Endeksi, endüstri içi ticaretin seviyesini belirlemek için kullanılmıştır. Türkiye'nin ihracatında gelecek vadeden sektörlerin belirlenmesinde bu üç yöntemden faydalanılmıştır.Analiz bölümüne ait hesaplamalarda ise SITC (Rev.3), iki basamaklı veriler kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, son dönemde Türkiye'nin ihracat yapısında önemli değişikler olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda Türk ihracatının pazar payı 1999 ? 2008 yılları arasında gerileme göstermektedir. Analiz sonuçları incelendiğinde Türkiye'nin hammadde yoğun mallar (HYM) ve emek yoğun mallar (EYM) kategorisinden giderek taklit edilmesi zor araştırma yoğun mallar (TZAYM) ve taklit edilmesi kolay araştırma yoğun mallar (TKAYM) kategorisine doğru ihracatını yönlendirdiğini gözlemlemekteyiz. Karşılaştırmalı rekabet gücü analizine göre ise Türkiye, emek yoğun ve hammadde yoğun sektörlerde rekabet gücüne sahip gözükmektedir. Grubel-Lloyd analizi neticesinde elde edilen sonuçlar ise, endüstri için ticaretin farklı mal grupları açısından seçilmiş olan AB ülkeleri ile fazla olmadığını endüstriler arası ticaretin hakim olduğunu göstermektedir.Çalışma sonucunda, Türkiye'nin ihracat performasının geleneksel, daha az yoğun teknoloji gerektiren mal gruplarında öne çıktığı görülmektedir. İlerleyen dönemlerde ihracat ürün gruplarının çeşitliliğinin artması ve yeni pazarlara yönenilmesi gerekliliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, is to analyze the export performance of the Turkish Manufacturing Industry in the European Union (EU) countries between the years 1999-2008. For this purpose, to explain the market share change in Turkey's exports Constant Market Share Analysis was applied in to three decomposition periods; 1999-2001, 2002-2005 and 2006-2008. Turkey's comparative advantage has to be identified leading sectors is calculated with Balassa's Comparative Advantage Index and used for Grubel-Lloyd Index, to determine the level of intra-trade in the industry. Identification of leading sectors of Turkey's export are benefiting from these three methodologies.SITC (Rev.3), two digit data were used in calculations and analyse chapters. The results obtained that Turkish export structure recently indicate significant changes. In this respect Turkish exports market share between the years of 1999 to 2008 are declining. Analysis results were examined that Turkey?s exports direct with Raw Material Intensive Goods (RMIG) and Labor Intensive Goods (LIG) sectors towards Mimicking Easy-to-imitate Research Intensive Goods (EIRIG) and Difficult-to-imitate Research Intensive Goods (DIRIG) sectors have been observed. Comparative analysis of according to Turkey, Labor Intensive and competitive raw material intensive sectors seems. Comparative analysis of according to Turkey seems having competition in Labor Intensive and Raw Material Intensive sectors. As a result of Grubel-Lloyd Index analysis, the intra industry trade group in terms of different goods with EU countries is not more and shows extra industry trade is dominant.As a result of the study, Turkish export?s performance come forward and can be seen in traditional and requires less technology-intensive goods groups. Also in the study, the diversification of product groups needs to be increased in the following years and new country markets has been identified.