Ege Gübre kazısında ortaya çıkarılan kalkolitik dönem çanak-çömlekleri
Chalcolithic pottery unearthed in Ege Gübre excavations
  1. Tez No: 241461
  2. Yazar: DERYA YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Batı Anadolu'da Neolitik Dönem'den sonra koyu yüzlü veya boya bezemeli çanak çömlek geleneği olan, farklı bir sosyo-ekonomik yaşam şekli ortaya çıkar. Taş alet endüstrisi ile birlikte bu dönemde belirleyici unsurlardan biri olan metal kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu yeni döneme geçiş bazı bölgelerde oldukça esnek, bazı yerlerde ise keskin yaşanmıştır. Bu bölgelerden biri olan Batı Anadolu'da 2004-2008 yılları arasında kazısı yapılmış olan İzmir-Ege Gübre kazısında Neolitik tabakaların üzerinde Kalkolitik Dönem'e tarihlenen mimari yapılar, mezarlık ve çanak çömlekler ortaya çıkarılmıştır. Batı Anadolu ve komşu bölgelerden bilinen koyu yüzlü açkılı bu çanak çömlek grubu, Kalkolitik Dönem için bölge arkeolojisi açısından önem taşımaktadır. Uzun yıllardır bu dönemin Batı Anadolu'daki varlığı tartışma konusu olmaya devam ederken, yapılan yeni kazılarda ortaya çıkartılan buluntular bu dönemi daha iyi anlamamızı sağlamaktadır. ?Ege Gübre Kazısında Ortaya Çıkarılan Kalkolitik Dönem Çanak Çömlekleri? adlı bu Yüksek Lisans Tezi'nde, Kalkolitik Dönem tabakasından ele geçen çanak çömleklerin teknik özellikleri ve biçimleri Batı Anadolu, Trakya ve Balkanlarda yapılmış olan diğer kazı alanlarıyla karşılaştırılarak benzerlikleri ve farklılıkları belirlenmiştir. Bu doğrultuda elde edilen diğer arkeolojik bulgular ve C14 sonuçlarına göre, Ege Gübre Yerleşimi'nin Kalkolitik Dönemi hakkında genel değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the Neolithic Period, a different socio-economical way of life with dark faced and painted pottery occurs in the Western Anatolia. Besides the stone tool industry, metal usage, one of the indicators of this new era, begins spreading. Introduction to this new period was experienced slightly, or in the hard way, varying according to the region. In one of these regions, Western Anatolia, İzmir ? Ege Gübre excavations during 2004 and 2008 has yielded Chalcolithic architecture, burials and pottery above the Neolithic layers this dark faced pottery group, well known from different Western Anatolian sites and neighbouring regions, carries importance for the archaeology of the Chalcolithic Period. Since the existence of this period in Western Anatolia is still a subject of debate, lately unearthed data from novel excavations help us to make a better understanding about the period. This MA dissertation with the title ?Chalcolithic Pottery Unearthed in Ege Gübre Excavations? aims to discuss the technique and forms of the Chalcolithic pottery, and to reveal the similarities and differences compared to the excavation data of the excavations in Western Anatolia, Trace and Balkans. In this respect, the dissertation aims to make general assessments about the Chalcolithic Period in Ege Gübre settlement, in the light of the pottery finds, other archaeological data and C14 analysis.