Batı Trakya Türk folkloru üzerine bir araştırma (doğum - evlenme - ölüm adetleri)
A study on the folklore of the Western Thrace Turks (birth - marriage - death rituals)
- Tez No: 241462
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİMCAN İNAYET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma Batı Trakya Türkleri Folklorunda doğum, evlenme ve ölüm adetlerini kapsamaktadır. Konu üzerine daha önce tam teşekkürlü bir çalışma yapılmamasından dolayı zor bir çalışma olmuştur. Yazılı kaynakların yok denecek kadar az olması, çalışmamızın sözlü olarak derleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmesine neden olmuştur.Çalışmamızda özellikle köyleri tercih ettik. Bundaki amaç kültürün oralarda daha canlı ve yoğun olarak yaşamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle Batı Trakya köylerini daha yakından tanıyıp, tarihleri ve sosyo ? kültürel hayatları bakımından bilgi edindik. Ayrıca köylerde bulunan Türk kültür varlıklarını da tespit ettik.Doğum ile ilgili pratiklerde, insanların çocuk sahibi olmak için birçok uygulamaya başvurmaları, çocukları nazardan ve her türlü hastalıklardan korumak için değişik inanışları gerçekleştirmeleri kayda değer bilgilerdir. Hatta bu uygulamaları yapar iken daha çok dini konulara yönelmişlerdir. İslam dini için kutsal yerlere başvurup, kutsal kitap olan Kur'an-ı Kerimden yardım almak ve çeşitli dualardan yararlanıldığı görülmüştür.Evlilik ile ilgili uygulamalara geldiğimizde, genel olarak Batı Trakya Türkleri arasında akraba evliliğine yer verilmediği dikkat çeker. Evlenecek çiftlerin kendi aralarında anlaşmaları ve iletişim kurarak evlilik denilen olayın gerçekleşmesi sağlanır. Düğünün vazgeçilmezi olan, düğün yemekleri ise genel olarak 3 bölgede de farklık göstermektedir. Fakat düğün yemeklerinde vazgeçilmez olan etin yeridir. Evliliklerde diğer önemli bir uygulama ise, yeni aile kurmuş çiftlerin huzurlu ve mutlu bir şekilde geçimlerini sağlamak için yapılan uygulamalardır.Ölüm adetlerinde ise, ölünün başında dualar okunması, yıkanması, arkasından değişik gün ve zamanlarda yapılan ibadetler kaydedilmiştir. Ölümün olduğu zamandaki uygulamalar kadar, ölünün arkasından yapılan uygulamalarda çok önemlidir.Sonuç olarak Batı Trakya Türkleri arasında geçiş dönemleri ile ilgili derlediğimiz kayıtlar, bu toplumun kültür özelliklerini hala koruduğunu ve canlı tutup yaşatmaya çalıştığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study comprises birth, marriage and death traditions in the Western Thrace Turkish Folklore. It was a difficult project because of the lack of a detailed study on this topic before. The almost non-existent written sources on this issue caused us to use the methodology of oral composition.In this study, we especially preferred to dwell on villages because culture in these places is more alive and dense. That is why we got more information about the history and the socio-cultural life of Western Thrace villages. Moreover, we determined culturally-Turkish existences in the villages.As for the practices related with birth, using different applications for having a child and performing different beliefs in order to protect them from each kind of illness are some of the noteworthy information. While performing such applications and rituals, they are more inclined towards religious issues. It is observed that they benefitted from different prayers, holy places and the holy Quran.As for practices regarding marriage, it is notified that there is almost no place for intermarriage between relatives among the Western Thrace Turks. It is provided for the candidate bride and groom to communicate between themselves and agree to marry. Foods served at weddings are an indispensable part of weddings that differ in all three regions of Western Thrace but the place of meat at the wedding meals is common. Also, there are other applications that aim to enable the newly-married couples live in a peaceful and happy environment.Related to the death traditions, different applications like say a prayer on the death body, cleaning it and other rituals after burying is noted down. Not only the rituals before but also those performed after the death ceremony is quite significant.To conclude, our recordings and findings related with the transition period of the Western Thrace Turks depicts that this society still preserves its cultural characteristics and keeps them alive.