Irak Türkmen Türkülerinde konu ve yapı
Subjects and structures of the folk songs of Iraq Turmens
- Tez No: 241460
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİN YAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 456
Özet
Çalışmamızda Kerkük, Musul, Erbil ve Tuzhurmatu başta gelmek üzer Irak Türkmen türkülerinin konusu, türü ve yapısı incelenmiş; Türkiye Türkleri'nde bilinenleri de tespit edilmiştir.Irak Türkmen Türküleri konuları bakımından elimizdeki 234 metne göre ?aşk ve sevda?, ?gurbet?, ?ayrılık?, ?hasret ve özlem?, ?şikayet?, ?çocuklara yönelik?, ?kahramanlık- savaş?, ?dini tasavvufi?, ?esnaf ve meslek?, ?tören? ve ?eğitici- öğretici? olmak üzere 11 başlık altında toplanmıştır.Türlerine göre ise söz konusu metinler ?türkü?, ?ilahi?, ?destan?, ?taşlama?, ?nasihatname? ve ?ağıt? olarak 6 grupta değerlendirilmiştir.Yapıları bakımından bu türküler tek başına veya karşılıklı olarak söylenmelerine göre tasnif edilmiştir.Irak Türkmen türkülerinin 38 tanesinin ise hem Irak Türkmenleri'nde, hem de Türkiye Türkleri'nde ortak olduğu görülmüştür.Yaptığımız çalışma yapı ve türü yanısıra özellikle türkü icracıları ve türkülerin icra edildiği ortamlar hakkında verdiğimiz geniş bilgi göz önüne alınarak ortaya konduğu için Irak Türkmen türküleri konusunda bir ilktir. Bundan dolayı tezimizin bu konudaki başka çalışmalara yardımcı olacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
In our study initially Kirkuk, Mosul, Erbil, and Tuzhurmatu Iraqi Turkmen folk songs subject, type and structure were examined, as well known in Turkey Turkish have been identified.Iraqi Turkmen folk songs in terms of subject in our hand according to 234 texts“love and passion”,“abroad ”,“separatists”,“ yearning and aspiration”,“complaint”,“for children”,“heroic-war”,“religious mystic,”“trades and profession ”,“ ceremonial ”and“ educational-didactic ”which includes 11 are grouped under headings.According to the type of texts“songs”,“divine”,“epic”,“grinding”,“ admonish”and“lament”as evaluated in 6 groups.Folk songs alone or in terms of structures that mutually have been classified according to said.38 of the Iraqi Turkmen folk songs are deemed to be common either in Iraqi Turkmen or in Turkey Turkish.Structure and type of work we have done as well as performer and folk songs, especially that performed about its environment according to extensive information that we gave is the first of its kind for the Iraqi Turkmen folk songs. Therefore our thesis on this subject would be helpful to other studies believe.