Lâik - antilâik ekseninde kadının siyasallaşmasının Türk yazılı basınındaki temsili
The name of the representation of the politicization of the women on the axis of secular-unsecular in Turkish press
- Tez No: 241465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER YAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
?Lâik-Antilâik Ekseninde Kadının Siyasallaşmasının Türk Yazılı Basınındaki Temsili? başlığını taşıyan bu çalışmayla Türkiye özelinde kadına bir bakış açısı getirilmektedir. Türk modernleşmesinin mihenk taşı olarak kabul edilen kadına, toplumsal yaşamda nasıl bir ad verildiğine dikkat çekilmektedir. Cinsiyet (sex) ve toplumsal cinsiyet (gender) kavramlarına açıklık getirilerek, birbirinden ayrımlaşan farklı anlamları ve kullanımlarına yer verilmektedir. Dünyada ve Türkiye'de kadının kimlik olarak belirmesine dikkat çekilmektedir. Cumhuriyet'ten günümüze kadının siyasallaşması modernizmin ana unsurlarından görülmüştür. Türk modernleşmesinin göstergesi olan kadının kamusal hayata kazandırılması, ülkede önemli bir kavşak ve çatışma noktasını oluşturmaktadır. Kadın, lâik ? antilâik ekseninde, buna bağlı sekülerizasyon içinde ele alınmaktadır. Kadının ele alınışını, algılanılışını ve siyasal yaşama katılımını etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Kadın, lâiklik ve İslâmcılık çatışmasının ana tartışma konularından birini oluşturmaktadır. Çalışmada, gelenekselliğin yıkılmasıyla birlikte, lâik ? antilâik ekseninde kadının siyasal serüvenine yönelik ana hatlar çizilmektedir. Türkiye'de kadın olgusu toplumsal ve siyasal anlamda, lâik ve antilâik yaşam biçiminin simgesine dönüşmektedir. Basın/medya, kadının toplumsal yaşama çıkmasında en işlevsel araç olarak kullanılmıştır.Basının sahiplik yapısındaki değişim haberlerin önem sırasını da etkilemiştir. Özellikle 1980 yılında gerçekleşen 12 Eylül Askeri Darbesi'nin ardından basın siyasal yaşamdan uzaklaşmıştır. Değişim fırtınası 1980'lerde başlayıp 1990'larda hız kazanmıştır. Kadın gündelik hayatın öznesi olarak medyada kurgulanmaktadır. Batılılaşmanın yüzü olarak görülen kadın, 1980'lerle birlikte medyanın yeni kurgusunu oluşturmuştur. Toplumsal yaşamı biçimlendirme görevi taşıyan medyada kadına yüklenen roller önem taşımaktadır. Medya, kadın kimliğini yeniden oluşturmaktadır. Bunun arka planında basının kendine yönelik çıkarları olduğu kadar, toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel düzen de etkili olmaktadır. Kadın, medyada tüketim kültürüne uygun olarak bir tüketici/tüketen olarak görülmektedir.Kadının siyasal hayata katılımı ve kamusal alanda var olma girişimleri basın yoluyla oluş(turul)maktadır. Bunun en yoğun olduğu dönemlerden biri de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde olmaktadır. Medya, toplumsal cinsiyet ve kamusal alana katılım noktalarında kadının siyasallaşmasını böylesi özel günlerde hatırlamaktadır. Çalışmada, lâik ve İslami kesimin kadına bakışı incelenecektir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne yönelik gazetelerde yer alan kadın haberleri değerlendirilecektir. Konunun özelliğinden ve değerlendirilmesi hedeflenen gazetelerin ideolojik ayrımlaşmasını daha net ortaya koyabilmesinden dolayı yöntem olarak seçilen söylem analizi kullanılmıştır. Konu çözümlemesinde değerlendirilecek gazetelerin Türk basınını temsil etmesine özen gösterilmiştir. Kadın, medyanın içerdiği ideoloji doğrultusunda taraf olmaktadır. Kadın, birey olmadan simgelerin temsilcisi olarak gösterilmektedir. Bu doğrultuda, medya değişen sahiplik yapısı içinde kadını, lâik ? antilâik ekseninin simgesi olarak göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The name of The Representation of The Politicization of The Women on The Axis of Secular-Unsecular in Turkish Press, the title of this work with a view to bringing Turkey into the women are special. Adopted as the touchstone of modern Turkish women, in social life, drawing attention to how is given a name. Gender (sex) and gender (gender) by bringing clarity to the concept, meaning and use of separate space for different activities are provided.As the identity of women in the world and Turkey appear to have taken note. Women's political activities in the Republic today, the main component of modernizmin. Turkish women with modern indicator of getting into public life in the country constitutes an important point of intersection and conflict. Women, in secular ? unsecular axis, it is discussed in secularism connected. Be handled the way of women, participation in political life that affect perceived and has many elements. Women is the main topic of discussion in secularism and Islam. In this study, the traditional with the collapse discrimination, secular - unseculer axis of the main line for women's political journey is drawn. In Turkey, women becomes icon of secular and unsecular lifestyle. Pres/media is the most functional tool which take place in the social life of women.Changing of the press ownership structure affects the importance in the news?s row. Especially in 1980 occurred in the wake of the September 12 military coup press was out of political life. Start of the 1980s and 1990s, the speed of change has become storm. Media is editing women as a subject of everyday life. As the western face of the woman, becomes media?s new fiction since 1980. In social life, the role of women in the media is important to install. Media is re ? create women?s identity. In the background, press this self-interest as well as the social, political, economic and cultural order is effective. Women, according to media consumption culture, a consumer / consumed as can be seen.Women's participation in political life and is available in public areas is created through media initiatives. This is the most intense period of March 8 World Women Day?s. Media remember that, public area of gender and women's political participation in the healing of such special days. Study of secular and Islamic view of women's sections will be reviewed. 8 March World Women Day, women in the news will be included in the newspaper.Evaluation of the subject property and targeted newspapers reveal more clearly the ideological divide healing methods as for the discourse analysis were used. Subjects will be evaluated to resolve the newspapers represented in the Turkish press has been showing encouraging. Women, by the media is within the context of the ideology. Women, as representatives of the individual without the icon are shown. In this regard, changing the ownership structure of women in the media, the secular ? the unseculer is shown as the icon of axis.