Gidenlerin geriye kalanlara etkisi gürün örneklemi
The effects of out migrants on socio-cultural adaptation of residents: Gürün town sample
  1. Tez No: 241468
  2. Yazar: ESRA METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu araştırmada Gürün (Sivas) örnekleminin dışa verdiği göçün, ilçenin sosyo-kültürel yapısına ve yaşantısına olan etkileri analiz edilmeye çalışılmıştır. Gürün' ün dışa verdiği göçün, ilçenin ve kalanların ekonomik, sosyal, kültürel, siyasal yapısına ve uyarlanmalarına nasıl bir etkisi olduğu tartışılmıştır.Araştırma tarama tipinde olup, temel veri kaynağı, mevcut istatistiksel veriler ve araştırma esnasında geliştirilen görüşme formu doğrultusunda gerçekleştirilen görüşmelerin sonuçlarından oluşmaktadır. Veri kaynağını, araştırmacı tarafından hazırlanan 39 soruluk görüşme formunun uygulandığı, Gürün'de ikamet etmekte olan, yarısı erkek, yarısı kadın ve farklı yaş gruplarından toplam 150 hane üyesi oluşturmaktadır.Araştırma sonucunda Gürün'den dışarıya yapılan göçten, öncelikli olarak ilçenin ekonomik yapısının etkilendiği görülmektedir. İlçenin mevcut ekonomisi göçlerle birlikte daha da gerilemiştir. Geçim kaynakları değişmiş, ilçe dışına yapılan nitelikli göçler artmıştır. Kültürel anlamda ise, ilçedeki eski gelenekler devam etmekle birlikte, gençlerin büyük kısmı tarafından uygulanmamaktadır. İlçedeki siyasal eğilimler değişiklik göstermektedir fakat bu durumu sadece göçle açıklamak yeterli olmasa da, göçün etkili olduğu söylenebilir. Gürün'ün yoğun göç verdiği yıllara paralel olarak, siyasal eğilimler de, göçten sonra değişiklik göstermiştir. İlçenin eğitim düzeyi düşmüştür. Verilen göçler ilçenin daha fazla gerilemesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of migration from Gürün(Sivas) town on the residents are analyzed in terms of socio-cultural structure and life. The effects of out migration have on Gürün town and its residents? economic, social, cultural and political structure and adaptation are being discussed.The existing statistical data and the results obtained from the survey constitute the basic source of the study. The field study was done in the form of survey which consist 39 questions and applied face to face by the researcher. The sample is comprised 150 household members of Gürün from different age groups and male-female ratio is kept 50%.The results of the study show that the economical structure of the town is primarily affected by the migration from Gürün. The economical structure of the town has regressed more by the out migration. Means of living has changed as the qualified out migrants increased. The cultural structure is also affected in a way that the old traditions seem to be still valid but are not applied by the majority of young generation. Although the data is not sufficient to justify the changes in political tendencies solely by out migration, but still it has an impact on it. Parallel to the years of intensive migration, political tendencies has presented changes in Gürün. The out migration of qualified people has caused drop in the educational status of the town. The present study shows that migration from Gürün has caused regression in the town by all means.