Aspergillus niger'den gibberellik asit üretimi
- Tez No: 24148
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF KOLANKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, önemi ve kullanım alanı gün geçtikçe artan gibberellik asidin (GA3) fungal kaynaklardan eldesi amaçlanmıştır. Çeşitli Aspergillus niger suşları GA3 verimi yönünden taranmış, Aspergillus niger FÜRSANın en fazla verime sahip olduğu saptanmıştır. Çalışmada en yüksek GA3 verimi 30°C'de, pH: 5.0 da, inkübasyonun 12. gününde ve karanlık ortamda elde edilmiştir. Aspergillus niger FÜRSAN'da GA3 üretiminin kültür ortamındaki azot miktarının azlığına bağlı olarak arttığı saptanmıştır. Çalışmanın daha sonraki aşamasında bazı gıda endüstrisi atık ve artıklarının üretim ortamlarında ucuz karbon kaynağı olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu ortamlardaki GA3 verimi, zengin içerikli ortamlara göre daha düşükse de bu tip besiyerlerinin ucuza mal olması GA3 üretimi için kullanılmalarının uygun olacağını göstermiştir. Daha sonra mikroorganizma çeşitli ajanlara tutuklanarak, tutuklanmış fungus kullanımının GA3 verimine etkisi araştırılmıştır. Poliüretan köpüğe tutuklanmış mikroorganizmada GA3 veriminin serbest mikroorganizmaya göre daha fazla olduğu saptanmış, en düşük verim sodyum alginata tutuklanmış mikroorganizmada görülmüştür. Hormonun biyolojik aktivitesini tespit etmek amacıyla yapılan biyoassay çalışmalarında cüce pirinç varyetesi“Tan-ginbozu”kullanılmış, kültür ortamından izole edilen GA3Ü11 çimlenme üzerine olumlu etkide bulunduğu diğer anlamda biyoaktif olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to obtain gibberellic acid (GA3) for which there is a worldwide demand from fungal sources. Various Aspergillus niger strains were examined for their GA3 production rates. As a result, Aspergillus nJger FÜRSAN was found to be the most potent microorganism. During this research it was also discovered that the GA3 yield was maximum on the 12 th day of the incubation of the culture 1 with a pH degree 5 in the dark at 30°C. The production of GA3 from Aspergillus niger FÜRSAN was shown to increase in inverse proportion to the amount of nitrogen in the growth media. In later experiments the possibility of utilising food industry waste and residues as sources of carbon for GA3 production was investigated in growth media. In this case, although the production rate is lower when compared with that in rich synthetic media, this disadvantage is offset by the much lower cost involved. Another object of the research was to investigate GA3 production by immobilized fungi. For this purpose the microorganism was entrapped on various immobilization agents. When the microorganism was immobilized on polyurethane foam, it was discovered that the GA3 production was higher compared with that of the free microorganism whereas lowest yield was found in sodium alginate immobilized fungus. In the bioassay studies undertaken to determine biological activity of the growth hormone, dwarf rice cultivar (Tan ginbozu) was used. The GA3 isolated from fungi culture media was found to have a positive effect on the seedling. That is to say the GA3 was bioactive.