Sınıf öğretmeni adaylarının sorgulama yaklaşımını algılama ve öğretim becerilerinin araştırılması: Türkiye-Hollanda karşılaştırma çalışması
The investigation of pre-service elementary teachers? perception of inquiry approach and teaching skills: The case study of the Netherland and turkey
  1. Tez No: 241508
  2. Yazar: GİZEM ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışmanın amacı Türk ve Hollandalı sınıf öğretmeni adaylarının sorgulamayaklaşımı algılarını karşılaştırmaktır. Sorgulama Yaklaşımı algılarını analiz edebilmekiçin sorgulama yaklaşımına ilişkin beceri ve bilgilerde öğretmen ad aylarının kendilerinene derecede güvendiklerini ve öğretimde sorgulama yaklaşımına ilişkin sunulanmaddeleri ne derecede önemli bulduklarını ölçen Amerikan Eğitim ve Eğitimİstatistikleri Geliştirme Bölümü tarafından 1997 yılında geliştirilmiş ? SorgulamaYaklaşımını Algılama Düzeyi ve Öğretim Becerileri? (Graduate Fellow Perception OfInquiry And Teaching Skills ) anketi kullanılmıştır.Anketin çeviri sürecinde içerik ve yapı geçerliliği ve maddeler arası ilişkilerintespiti amacıyla birbirinden bağımsız ü ç uzmanın görüşü alınmıştır. Pilot çalışmagerçekleştirilmiş olumlu geribildirim alındıktan sonra 221 Türk, 222 Hollandalıöğretmen adayına 2007?2008 öğretim dönemin de uygulanmıştır.Analiz sonuçları öğretmen adaylarının sorgulama yaklaşımının derslerdekullanımını önemli bulduklarını ve sorgulama yaklaşımı hakkında yeterli bilgiye sahipolduklarını göstermiştir. Hollanda ve Türkiye karşılaştırmalarında sorgulamayaklaşımına yönelik eğitim teknolojileri, sınıf yönetimi, ölçme ve değerlendirmekonularında anlamlı farklılık gözlenmiştir. Anketin öğretmen adaylarının sorgulamayaklaşımına ait bilgilerine güven derecelerini değerlendiren kısmına bakıldığındauygulamalı performans ölçekleri geliştirme maddesi hariç tüm maddelerin analizsonuçlarının Türk öğretmen adaylarının lehinde olduğu gözlenmektedir. Maddelerinönem derecelerini değerlendiren ikinci kısma bakıldığında sonuçların maddeler goredeğişkenlik gösterdiği görülür. Örneğin, Öğrencileri için cesaretlendirmek maddesi içinTürk öğretmen adaylarının ma ddeye yönelik değerlendirmeleri istatistiksel olarakHollandalı öğretmen adaylarından yüksektir. Buna karşılık Hollandalı adaylarındeğerlendirmeleri öğrenci portfolyolarını değerlendirmek maddesinde Türk öğretmenadaylarını değerlendirmelerinden anlamlı d erecede yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to compare Dutch and Turkish pre -serviceelementary teachers? perception of inquiry approach. To analyze their perception ofinquiry approach we asked ?how confident you feel about the following aspects of skillsand knowledge related to inquiry teaching? and ?how important you believe theseissues? via using of ?Perception of Inquiry and Teaching Skills? survey developed U.S.Department of Education and National Center for Education Stati stics in 1997.In adaptation process, back-translation with bilingual test of the original Englishinstrument, content and construct validity, and inter -item correlation were doneindependently by three experts and maintained pilot experiment. After this processexperts decided to apply the four hundred forty three senior and junior pre-serviceteachers (221 Turkish teachers, 222 Dutch teachers) participated in this study in theacademic year 2007-2008.The analysis of data shows that using inquiry approach is crucial for sciencelessons and they have enough information to apply this approach. Findings show that,there is a difference between Holland and Turkey for all items, related to EducationalTechnology, Classroom Management, Assessment and Measureme nts, ScienceActivities, and Turkey has higher scores than Holland about level of confidencecategory, except ?Developing hands-on performance measurements ?. For Level ofImportance category results depend on item to item. For instance, Turk pre -serviceelementary teachers have higher score than Dutchs at ? encouraging students to explorealternative methods for solving problems ?. On the other hand, Dutch pre -serviceelementary teachers have higher score than Turks at ?Assess student portfolios?.