A case study on the relation between content and language integrated learning (CLIL) and motivation in language learning
Dil ve içerik bütünleşik öğrenme ve güdülenmenin dil öğrenmedeki ilişkisi üzerine vaka çalışması
  1. Tez No: 241523
  2. Yazar: TAYLAN ALTINKAMIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JÜLİDE İNÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Güdülenme her zaman eğitimin ve dil öğretiminin merkezinde bulunmaktadır. Aynı zamanda akademik başarının ve öğrenmenin anahtarı olarak tanımlanmaktadır. Benim de öğrencilerimde gözlemlediğim gibi, güdülenme eksikliği öğretmenlerin sınıflarında karşılaştıkları en büyük problemlerden biridir. Öğretmenin öğrencileri güdülemedeki becerileri öğretmen etkinliliğinin merkezinde düşünülmektedir. Öğretmenler sınıflarında öğrenci güdülenmesini arttıracak yeni teknikler, yöntemler ve yaklaşımlar sağlamak zorundadırlar. Bu bağlamda, ?Dil ve İçerik Bütünleşik Öğrenme? son yıllarda dil sınıflarında kullanılan en popüler ve en yeni yöntemlerden biridir. ?Dil ve İçerik Bütünleşik Öğrenme? dil ile ilgili olmayan bir içeriğin öğretiminde ve öğrenilmesinde yabancı bir dilin aracı olarak kullanıldığı ortam olarak tanımlanmaktadır. ?Dil ve İçerik Bütünleşik Öğrenme? yönteminde öğrenciler dil öğrenme süreçlerinde başka disiplinlerdeki içerikleri öğrenmeye çalışmakta ve yabancı dili diğer disiplinlerde de kullanma şansı bulmaktadır. Böylelikle öğrencilerin daha güdülenmiş hale gelmeleri beklenmektedir. Bu sebeple, bu vaka çalışmasının ana amacı Adana Seyhan Sarıhamzalı İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencilerimin dil öğrenimi süreçlerinde ?Dil ve İçerik Bütünleşik Öğrenme? ile güdülenme arasında nasıl bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma ile aynı zamanda öğrencilerin ?Dil ve İçerik Bütünleşik Öğrenme? aktivitelerini nasıl algıladığı araştırılmaktadır.Bu çalışmada veri toplama araçları olarak İçsel Güdülenme Envanteri, sınıf gözlemleri ve resmi olmayan görüşmeler kullanılmıştır. Sonuçlar içerik analizi ve tanımlayıcı istatistik ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Motivation has always been at the heart of education and language teaching. It has also been defined as the key to all learning and academic success. As I usually observe in my students, lack of motivation is one of the biggest problems that the teachers face in their classrooms. Teacher skills in motivating students are considered to be in the central of teaching effectiveness. Teachers should provide various techniques, methods and approaches which can increase their students? motivation. In this sense, CLIL has been one of the most popular and the newest methods used in language classrooms in recent years. CLIL has been defined as a context in which a foreign language is used as a medium in the teaching and learning of non-language content. Students try to learn some other subject matters in other disciplines during their language learning process by means of CLIL, and at the same time, they find a chance to use the foreign language in the other disciplines. In this way, they are expected to become more motivated. Therefore, the main purpose of this case study is to find out if there is a relation between CLIL and motivation in language learning during my fifth grade students? language learning processes at Sarıhamzalı Primary School in Seyhan, Adana. This study also aims to find out how students perceive CLIL activities.Intrinsic Motivation Inventory (IMI), classroom observation checklist and informal interviews were used as data collection tools in this study. The results were discussed by content analysis and descriptive statistics.