A Case study on evaluating the effectiveness of English language support 201 course materials for bureau management and secretarial studies at Bilkent University
Bilkent Üniversitesi Büro Yönetimi ve Sekreterlik Yüksekokulu'nda İngilizce destek dil eğitimi 201 dersinde okutulan ders materyallerinin değerlendirmesi üzerine bir çalışma
- Tez No: 72988
- Danışmanlar: PROF. DR. FERSUN PAYKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
oz BİLKENT ÜNİVERSİTESİ BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK YÜKSEK OKULUNDA İNGİLİZCE DESTEK DİL EĞİTİMİ 201 DERSİNDE OKUTULAN DERS MATERYALLERİNİN DEĞERLENDİRMESİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Yumuk, Ayşe Doktora, Eğitim Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Fersun Paykoç Temmuz, 1997, 338 sayfa Bu çalışma Bilkent Üniversitesi Büro Yönetimi ve Sekreterlik Yüksek Okulunda İngilizce destek dil eğitimi 201 dersinde okutulan 23 materyalin etkililiğini 5 ölçüt kullanarak makro ve mikro düzeylerde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu değerlendirmenin temel amacı materyallerin ve etkinliklerin 5 ölçüt üzerinden etkililiğini ortaya çıkartmaktır. Çalışmanın bir amacı da planlanmış olan materyallerin ve etkinliklerin sınıf içi kullanım ile ne derece uyumlu olduğunu görmektir. Makro düzey değerlendirme materyallerin genel etkililiğini incelemeyi hedeflemektedir. Mikro düzeyde değerlendirme her biri mini program olan etkinliklerin güçlü ve zayıf yönlerini belirliyerek, makro düzeydeki değerlendirmeye temel olabilecek verileri sağlamaktadır. Bu çalışma için geliştirilmiş olan, hem makro hem de mikro düzeylerdeki materyal değerlendirmede aşağıdaki 5 ölçüt kullanılmıştır: 1. içeriğin ders hedeflerinin gerçekleştirilmesine katkısı 2. içerik düzenlemesinin dersin hedeflerini gerçekleştirmeye katkısı 3. öğrencilerin algısal öğrenme stillerinin materyallerde dikkate alınması 4. öğrenci özerkliğini geliştirici öğelerin materyallerde kullanılması 5. materyallerin fiziksel özelliklerinin öğenmeyi kolaylaştırması Makro değerlendirmede hem niceliksel, hem de niteliksel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Değerlendirmede kullanılan anketler toplam 41 öğrenciye verilmiştir ve 23 ders materyalinin içerik analizi ve 1 Program Düzey Koordinatörü, 2 okutman ve 9 öğrenci ile görüşme yapılmıştır. Mikro değerlendirmede 2 örnek materyaldeki etkinliklerin tanımlanması ve bu etkinliklerin çalışmaya katılan 3 ayrı sınıfta uygulanmalarını izlemek amacıyla sınıf gözlemleri yapılmıştır. Anketler, materyal içerik analizi, görüşmeler, planlanmış etkinliklerin içerik analizi ve gözlem sonuçlarının incelenmesinde betimleyici istatistik yöntemleri kullanılmıştır.Bulgular materyallerin, geliştirilen 1., 2. ve 5. ölçütlerine göre bir dereceye kadar etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Fakat 3. ve 4. ölçütler esas alındığında- yani öğrencilerin algısal öğrenme stillerindeki farklılıkların materyallerde dikkate alınması ve öğrenci özerkliğini geliştirici öğelerin materyallerde kullanılması- materyallerin etkili olmadığı ortaya çıkmıştır. Bulgular, materyallerin tasarım ve değerlendirilmesindeki yaklaşımın öğrenci özerkliğini geliştirici ve öğrenci-merkezli olmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu tür bir yaklaşım öğrenciye esneklik ve seçme özgürlüğü sağlayarak onun öğrenmesinden özellikle kendisinin sorumlu olması gerektiğini vurgulamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: İngilizce dil öğretimi, materyal tasarım ve değerlendirmesi, makro değerlendirme, mikro değerlendirme, materyal değerlendirme ölçütleri, öğrenmede öğrenci özerkliği, algısal öğrenme stilleri vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A CASE STUDY ON EVALUATING THE EFFECTIVENESS OF ENGLISH LANGUAGE SUPPORT 201 COURSE MATERIALS FOR BUREAU MANAGEMENT AND SECRETARIAL STUDIES AT BILKENT UNIVERSITY Yumuk, Ayşe Ph. D., Department of Educational Sciences Supervisor: Prof. Dr. Fersun Paykoç July, 1998, 338 pages This study aimed to evaluate the effectiveness of 23 in-house materials produced for English Language Support 201 course for Bureau Management and Secretarial Studies at Bilkent University through macro and micro evaluations on the basis of 5 criteria developed. Macro evaluation aimed to investigate the overall effectiveness of the materials. Micro evaluation, evaluation of tasks which were mini-curricula, aimed to investigate the match between what was planned and what actually happened. It also aimed to provide empirical data for macro evaluation through identifying strengths and weaknesses in the design of the materials. The criteria both for macro and micro evaluations are: 1. content in support for the attainment of course objectives 2. organization of content in support for the attainment of course objectives 3. consideration of perceptual learning style differences 4. integration of learner training elements to develop autonomy 5. physical appearance to enhance learning Macro evaluation involved both qualitative and quantitative data collection including questionnaires administered to 41 students, content description of the 23 in-house materials and interviews with the Curriculum Level Coordinator (CLC), 2 instructors and 9 students. Micro evaluation involved quantitative data collection through task description of 2 sample materials and observations in the actual teaching/learning context. The content analysis of the materials was carried out through the content description and task description of the materials using descriptive statistics. The data from the CLC, instructors and student interviews, and the observations were analyzed using descriptive statistics as well. The results showed that the materials were effective to some extent in relation to the criteria 1, 2 and 5. However, to a large extent the materials were not effective- since they failed to meet criteria 3 and 4- in the sense that they did not IIIconsider perceptual learning style differences in general and missed the opportunities to integrate learner training elements to develop learner autonomy. The results suggested the need for a more learner-centered approach to the design and evaluation of materials so that development of autonomy can become the core of the program promoting flexibility and freedom of choice to make learners more responsible for their own learning. KEY WORDS: English Language Teaching (ELT), materials design and evaluation, macro evaluation, micro evaluation, materials evaluation criteria, learner autonomy, perceptual learning styles IV