Eğitim birliği reformunun ışığında günümüz eğitiminin sorunları
Examination with reformation of eduction association problems
  1. Tez No: 241535
  2. Yazar: NAİM VATANDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAMİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı Devleti'nden birbirinden farklı dünya görüşüne sahip insanlar yetiştiren ve geniş halk kitlelerine ulaşamayarak yetersiz kalan bir eğitim sistemini devralmıştı. Bu durum ulusal, laik ve bağımsız bir devlet olmanın önünde büyük bir engeldi. Bunun içindir ki Atatürk, bütün imkânsızlık ve zorluklara rağmen Kurtuluş Savaşı'nın ilk gününden itibaren eğitim savaşını çok başarılı bir şekilde başlatarak ilk ve en büyük devrimi Öğretim Birliği Yasası ile eğitim alanında gerçekleştirmiştir.3 Mart 1924 tarihi eğitim alanında Atatürk devrimlerinin gerçek başlama yılıdır. Çünkü Öğretim Birliği Yasası ile Türkiye'de asırlardan beri bireylerin bilimsel anlayışla düşünmelerine engel olan nedenlerin ortadan kaldırıldığı ve ülkenin manevi havasındaki kirliliğin temizlendiği inkâr edilemez bir gerçek olmasının yanında Türk eğitiminin geleceğiyle birlikte aynı zamanda Türkiye'nin geleceğine de ışık tutulmuştur.Bu çalışmamızda Öğretim Birliği Yasası'nın öneminin daha iyi anlaşılabilmesi için Cumhuriyet öncesi Osmanlı eğitiminin genel görünümündeki bölünmüşlük irdelenerek bu durumun değerlendirilmesi yapılmıştır.Öğretim birliğinin Türkiye Cumhuriyeti'nde kurulması için verilen mücadele ile Atatürk'ün eğitim alanında belirlediği temel ilkelerin onun ölümünden sonra dinci ve ayrılıkçı siyasetçilerin saldırılarına maruz kalarak nasıl yıpratıldığı ve yok edilmek istendiği de çalışmamız içerisinde geniş bir biçimde ele alınarak incelenmiştir.Yapmış olduğumuz bütün bu incelemelerimize dayanılarak, Atatürk döneminde gerçekleştirilen Eğitim Birliği Reformu'nun ışığında günümüzün eğitim sorunları tespit edilerek çalışmamızda ayrıntılı bir biçimde ele alınmış ve sorunlar gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Republic took over an insufficient education system from the Ottoman Empire that had failed to reach large mass of people and had been training people with different worldviews. This was a great obstacle to be a national, secular and independent state. That is why since the first day of the Tukish War of Independence, against all odds and impossibilities, Atatürk started the education war going very succesfully and carried out the biggest reformation in education..3 March 1924 was the real start time of all Atatürk?s reforms. Becouse it is an undeniable fact that by the Unity of Education Law the reasons that had interfered the scientific thought were eliminated and the spiritual dirtiness was cleaned. Furthermore, by the Unity of Education Law, both the future of Turkish Education and the future of Turkish Republic were illuminated.In this study the division on the general view of pre-Republican Ottoman Education System is examined and a situation assesstment has been made in order to understand the importance of the Unity of Education Law better.In this study we viewed the struggle performed to establish the Unity of Education in Turkish Republic and we also mentioned the fact that after the death of Atatürk, how the basic Educational principles that were determined by him have been worn down under the attack of radical islamic and separatist politicians and was tried to be abolished.Based on the reserches we made, in light of the Unity of Education Reform carried out by Atatürk, today?s educational problems were determined, approached and were brought out in detail.