Tekekale Gözlem Karakolu
Tekekale Signal Garrison
  1. Tez No: 241534
  2. Yazar: YUSUF ÇORBACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YAYLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kuzey Karia bölgesinde, 1900 yılında W. R. Paton, 1980'li yıllarda R. T. Marchese ve son yıllarda P. Debord tarafından yapılan araştırmalar dışında Bölgede çok fazla sistemli çalışmalar yapılmamıştır. Yapılan çalışmalar ise genelde bilinen büyük yerleşimler etrafında yoğunlaşmaktadır. Tepe doruklarındaki ve ulaşılması güç alanlardaki kalıntılar üzerinde yapılan çalışmalar ise oldukça kısıtlıdır.Teke Kale, Bölgedeki diğer gözetleme ve ikaz amaçlı yapılmış kuleler ve kaleler gibi genel olarak M. Ö. 4. yüzyılda çok yaygın kullanılan atkılı duvar örgü sistemi kullanılarak inşa edilmiştir. Bölgedeki kaleler, Karia Bölgesinin gerek kuzey sınırlarının, gerekse yol güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunmaktadır. Bölgede Teke Kale ile benzer birçok askeri amaçlı yapıya rastlanılmaktadır. Ancak şehir surlarının tarihlendirilmesi, özellikle antik yazarların vermiş oldukları bilgiler ve bölgedeki tarihsel veriler yardımıyla daha kolay olmaktadır. Bu bağlamda çoğunlukla sadece Teke Kale'ye yakın kaleler değil aynı zamanda yakın yerleşimlerinin savunma sistemleri üzerinde çok detaylı olmasa da durulmuştur.Çalışmamız sonucunda elde ettiğimiz tüm veriler değerlendirildiğinde M. Ö. 4. yüzyıl ortalarında Bölge savunmasına yardımcı olarak Teke Kalenin inşa edildiği sonucuna varılmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Teke Kale, Hellenistik Dönem, Kale, İsodomos örgü.
Özet (Çeviri)
In the North Karia area there hasn?t been done studies enough that are much systemetically except the studies that were done by W. R. Paton in 1900 and R. T. Marchese in 1980?s and by P. Debbord recently.The studies that were done has generally intensified around known large settlements. The studies that were done on the apicals of the hill and the areas that can?t be reached easily are quite limited.Teke Kale was built using strapple wall darning system that was used in BC. 4 th century in the other towers and castles that were done purposeful observing and warning on the hills that were dominating in the area. The castles in the area have contributed to security of the North borders and the route security of the Karia area. There have been concurred a lot of military apical building similar with Teke Kale. But dating the city rampards have been much more aesier with the knowledge of archaic authors and with the help of historical datas in the area.In this context the defense systems of not only the castles that are near to Teke Kale but also the other far castles were mentioned not very undetailed.At the result of our study it was concluded that when all the data were appreciated in the middle of BC. 4 th century Teke Kale was built fort he help of area defense.KEY WORDS: Teke Kale, Hellenistic, Castle, Fortifications, İsodomic Ashlar.