Atatürk Dönemi güzellik yarışmaları ve Keriman Halis
The beauty contest in Ataturk?s Period and Keriman Halis
  1. Tez No: 241538
  2. Yazar: AYŞE HANİFE KOCAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. LEYLA KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Türk İnkılap Tarihi, Sociology, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Cumhuriyet devrimleri pek çok alanda uygarlaşmayı amaç edinmiştir. Özellikle toplumsal yaşamda gelişmeyi sağlarken, yeni uygar ulusun en önemli unsurlarından biri olacak kadını da bu sürece dahil etmiştir.Kadın hakları konusunda yapılan devrimlerle yıllardır gelişimi engellenmiş Türk kadını için büyük bir dönüşüm yaşanmıştır. İlk kez Cumhuriyet döneminde yapılan güzellik yarışmaları da bu dönüşümün görünürlüğünü sağlamıştır.Güzellik yarışmaları sadece bu büyük değişimlerin ulusal sınırlarda değil dış dünyada da anlaşılmasını sağlamak için uluslar arası yarışmalarda da yer alınmıştır. Güzellik yarışmaları Cumhuriyet devrimlerinin kadına sağladığı kazanımları göstermek için bir araç olmuştur.İşte bu çalışmada Keriman Halis özelinde güzellik yarışmalarının Türk modernleşmesine katkıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The republican revolutions have targeted civilization in all aspects of the society. While maintaining the developments in public life, they also included ?women?, as one of the most important component of this new civilized society. (While maintaining the developements in public, ?women? on the otherhand were a key component in the upcoming new civilized society.)Along with the revolutions, a big change had been launched for the Turkish women, whom has been left behind the pace for many years. The beauty contests which have taken place after the beginning of the republic, had proven the visibility of this big change.In order to extend the boundaries of this big change in Turkish women?s life to the world, Turkish women attended international contests as well. These beauty contests became an essential tool to illustrate the benefits of the republican revolutions to women.(worldwide) In this paper, the contributions of the beauty contests to Turkish modernization are examined through the special glass of Keriman Halis, the first prize winner of the world beauty contest that took place in 1932.