Sınıf öğretmenlerinin öğretmen yeterlikleri açısından müfettişlerden rehberlik beklentileri
The opinions related to primary school teachers? guidance expectations from inspectors about the teachers? qualifications
- Tez No: 241598
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
 - Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin öğretmen yeterlikleri açısından müfettişlerden rehberlik beklentilerini saptamaktır.Araştırmada, sınıf öğretmenlerinin müfettişlerden öğretmen yeterliklerine ilişkin beklentileri ile ilgili görüşleri ele alınmıştır.Araştırmanın evrenini 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında Düzce ili Merkez İlçede görev yapan 20 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklem alma yoluna gidilmemiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler Yarı Yapılandırılmış Görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma verileri İçerik Analizi tekniği ile analiz edilmiştir.Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından danışman denetiminde görüşme soruları hazırlanmıştır. Görüşme sorularının geçerliği için uzman görüşlerine başvurulmuştur.Görüşme soruları dokuz boyuttan oluşmaktadır. Bunlar sorun çözümü, öğrencinin gelişim özellikleri, öğrenciye değer verme, demokratik eğitim ortamı oluşturma, eğitim hakkı, bireysel farklılıklar, öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçları, ölçme ve değerlendirme ve öğrencilerin gelecek beklentileridir.Araştırmanın bulgularına göre;Sınıf öğretmenlerinin müfettişlerden, öğrencilerin gelişim özelliklerine uygun bireysel farklılıkların dikkate alınması ve öğrencilerin gelişim özelliklerine uygun etkinlikler sunma konusunda beklentilerinin olduğu sonucuna varılmıştır.Sınıf öğretmenlerinin müfettişlerden öğrenciye değer verme ve değer verdiğini gösterme konusunda beklentilerinin olduğu tespit dilmiştir.Sınıf öğretmenlerinin demokratik eğitim oluşturmada müfettişlerden, örnek davranışlar sergilemeleri, demokrasiyi hayata geçirmede rehberlik beklentilerinin olduğu saptanmıştır.Sınıf öğretmenlerinin eğitim hakkı konusunda kendilerinin bilgilendirilmesinde müfettişlerden rehberlik beklentilerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Sınıf öğretmenlerinin bireysel farklılıklar ile ilgili bilgilerini güncellemek amacıyla müfettişlerden seminer ve konferans beklentilerinin olduğu anlaşılmıştır.Sınıf öğretmenlerinin müfettişlerden, öğrencilerin ilgilerini, dikkatlerini çekme ve onları güdülemede uygun yöntem, teknik; araç, gereç konusunda beklentilerinin olduğu anlaşılmıştır.Sınıf öğretmenleri ölçme ve değerlendirmede eksikliklerinin olduğu görüşündedir. Müfettişlerden bu konuya ilişkin rehberlik beklemektedirler.Sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre müfettişlerden öğrencilerdeki gelecek kaygısını azaltmaları için öğretmenlere mesleki rehberlik yapılması ve öğrencilere yönelik seminerler verilmesi konusunda beklentilerinin olduğu sonucuna varılmıştır.Anahtar Kelime : Sınıf Öğretmeni, Öğretmen Yeterlikleri
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to stabilize the guidance expectations from the inspectors about the teacher qualifications of primary school teachers.In the research, it is focussed on the opinions related to the primary school teachers? expectations from the inspectors about the teacher qualifications.The participants of the research are twenty teachers who work in the city center district in Düzce in 2007-2008 Educational Year.Sample group isn?t used.In the research qualitative research method is used.The research involves collecting data using a method with question-answer and also guiding questions.The data of the research is analyzed using content analysis technique.The interview questions are prepared by the researcher with the control of consultant for collecting the data.Expert opinions are applied for the validity of interview questions.Interview questions involves nine dimensions.These are the solution of the problem, the student?s development features, taking into account the student, providing democratic education atmosphere, education right, personal differences, students? needs and interests , assessment and evaluation, students? future expectations.According to the research findings;The result is that primary school teachers? expectations from inspectors paying attention to personal differences suitable for the students? development features and presenting activities suitable for the students? development features.It is found that primary school teachers? expectations from inspectors taking into account students and showing this behaviour.It is stabilized that primary school teachers? expectations from inspectors showing sample behaviours about providing democratic education and guiding the teachers to live the democracy in the life.The result is that primary school teachers expect from the inspectors to be guided and informed about the education right.It is understood that primary school teachers expext that inspectors should give conferences and seminars to update the teachers? information about personal differences.It is understood that primary school teachers? expectations from inspectors are suitable methods, techniques, and materials to motivate the students and to get the students? attentions.Primary school teachers think that they have the lack of assessment and evaluation.They have expectations from inspectors about this topic.It is found that according to the primary school teachers? opinions they have expectations from inspectors that the teachers should be guided about professional guidance and the inspectors should give seminars for students to decrease their future anxieties.Key Word: Primary School Teacher, Teacher Qualifications