İhracata yönelik üretim yapan KOBİ'lerde kullanılan bilişim teknolojilerinin örgütsel performansa etkileri: Konya organize sanayi bölgelerinde bir uygulama
The effects of information technologies used by export oriented small and medium sized enterprises on the organizational performance: A practical study on the organized industrial zones in Konya
- Tez No: 241629
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞERİF ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bilişim teknolojilerinin (BT) sunduğu yeni olanaklar, üretim ve tüketim mekanizmalarını değiştirerek ve ekonomik faaliyetlerde kullanılan teknik ve ölçütleri geliştirerek toplumsal ve ekonomik yapıyı da hızla yeniden biçimlendirmektedir. Bu süreçte, KOBİ'lerin rekabet güçlerini geliştirmek için teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeleri, bunun için de teknoloji transferi ya da araştırma-geliştirme faaliyetlerine ağırlık vermeleri zorunluluk arz etmektedir. Bu bağlamda, bilişim teknolojilerini kurum içi süreçlerine adapte edebilen işletmeler; yeni ürün ve hizmetlerin, yeni iş yollarının, yeni çalışma sistemlerinin ve yeni bilgi edinme yollarının yaratılması gibi faydalar elde edecektir.Bu çalışmada, bilişim teknolojilerinin ihracata yönelik olarak üretim yapan KOBİ'lerde kullanımı sonucu performanslarında ortaya çıkan etkiler araştırılmaktadır. Bu bakımdan çalışma dört bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde, KOBİ kavramı ve bu kavramın kapsamı, KOBİ'lerin ortak özellikleri, sınıflandırılması, avantajları ve dezavantajları, KOBİ'lerin faaliyette bulundukları alanlar, ekonomik ve sosyal sisteme katkıları ve Türkiye ekonomisindeki yerleri ele alınmaktadır.Çalışmanın ikinci bölümünde, BT kavramı ve bu kavramın önemi, bilişim teknolojilerinin unsurları, gelişimi ve sunduğu olanaklar irdelenmektedir.Üçüncü bölümde, performans kavramı ve boyutları, işletmelerde performans yönetimi, örgütsel performansın ölçülmesi ve performans ölçme sistemleri ile performans göstergeleri konularına yer verilmektedir.Çalışmanın son bölümünde, Konya Organize Sanayi Bölgelerinde ihracata yönelik olarak üretim yapmakta olan KOBİ'lerde kullanılan bilişim teknolojilerinin örgütsel performansa etkilerini belirlemeye yönelik olarak hazırlanmış olan anket çalışmasından elde edilen sonuçlar değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The new possibilities coming along with information technologies reshape the social and economic structure by changing the production and consumption mechanisms and developing the techniques and criteria of the economic activities. In this process, small and medium sized enterprises (SMEs) are obliged to be tech-savvy to increase their competitive power by making technology transfers and focusing on R&D activities. In this context, companies adapting information technologies (IT) to their internal processes can benefit from creating new goods and services, new business ways and new working systems.In this study, the effects of information technologies used by export oriented SMEs on their organizational performance are investigated. In this regard, the study is composed of four parts. In the first part, the concept of SME, their characteristics, classification, and scope of business are discussed. In addition, their contribution to economic and social system and their place in Turkish economy are explained.In the second part of the study, the concept of IT, its components, historical development and the new possibilities coming along with IT are elaborated.Third part includes the term of performance and its dimensions, performance management, evaluation of organizational performance, performance evaluation systems and performance indicators.In the final part of the study, the effects of information technologies used by export oriented small and medium sized enterprises on the organizational performance are analyzed by a practical study on the organized industrial zones in Konya and the findings are discussed.