İhracata yönelik devlet destek ve teşviklerinin KOBİ lere etkisi: Kayseri örneği
Impact of export –oriented government support and incentives on KOBİ's: Example Kayseri
- Tez No: 538264
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Son yıllarda sanayileşme sürecinde hem iç hem dış pazarlar için üretim yapan iller, ülke ihracatının geliştirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Kayseri de önemli derecede ihracat yapan illerden biridir. Kayseride KOBİ'ler ihracat hacmi olan ancak, bilgi eksikliği, kaynak yetersizliği, rekabet, gümrük kısıtlamaları ve kotalar konusunda birçok sorunlarla karşılaşmakta ve bu gibi sorunlar ihracatçı firmaların ihracat başarısını olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada Kayseri de faaliyet gösteren KOBİ niteliğindeki firmaların devlet destek ve teşvikleri konusunda bilgi düzeyleri ve yararlanma eğilimleri, karşılaşılan sorunlar öncelikle literatürde yapılmış çalışmalarla irdelenecek bir sonraki aşamada ihracatçı firmalarla anket formu çalışılacak, toplanan veriler SPSS programı yardımlarıyla analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
İn recent years the process of industrialization in domestic and foreıgn markets fort he production of the country plays an important role in the export.Kayseri is the majör exporters city in Turkey.İn Kayseri Kobi has export volume but the shortage of resources,lack of information ,is faced with competition restrictionsand quotas,and such problems adversely affect the export successs of exporters. İn this work Kobi,which is operating in Kayseri,state support and grants company knowledge level and utilization trends problems will examinıng with primarily litarature at been working on the next step will worked questionaire with exporters company data collected by SPSS program help analysis will be.