Siyah Müslümanlar (Black Muslim) Hareketi
Black Muslim Movement
- Tez No: 241640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünyanın çeşitli bölgelerinde, Hıristiyan Batı'da, özellikle Amerika'da birtakım yeni dini hareketlerin ortaya çıktığı görülmektedir. Bu hareketler, değişik amaçlar doğrultusunda hareket ederek, insan kazanmaya ve hedeflerine ulaşmaya çalışmaktadır. Amerika'da ortaya çıkan dini akımlardan biri de Siyah Müslümanlar Hareketi'dir. Biz bu çalışmamızda yeni dini hareketlerden biri olarak görülen Siyah Müslümanlar Hareketi'ni konu edindik.Çalışma, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Yeni dini hareketler içerisinde yer alan Siyah Müslümanlar Hareketi'nin ortaya çıkışı ve hareketin oluşumundaki etkenler, temel fikirleri, ibadet yerleri ve faaliyet merkezleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bundan başka, hareket içerisinde meydana gelen fikir ayrılıkları ve bölünmelerin yanı sıra diğer dini hareketler içindeki yerini, benzerlikler ve farklılıklar açısından değerlendirmeye gayret ettik. Ayrıca Siyah Müslümanlar Hareketi'nin sosyal ve ekonomik hayatı üzerinde de durmaya çalıştık. Hareketin geleneksel İslam Dini ile de bir mukayesesini yaparak, günümüz Batı dünyasının İslam Dini'ne ve Müslümanlara bakışında Siyah Müslümanların rolünden bahsettik. Siyah Müslümanlar Hareketi'nin günümüzdeki liderleri ve bazı kuruluşlarından bahsederek çalışmamızı bilimsel ve sağlam temellere oturtmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In different regions of the world, in Christian West, especially in America, it is seen that some new movements have occured. These movements try to have people and get their aims by moving different intensions. One of the religious movements occured in America is Black Muslim Movement. We dealed in this study with the Black Muslim Movement, which is seen as one of the new religious movements.The study consists of an introduction and three main parts. We tried to inform about the Black Muslim Movement?s occurance that has taken part in new religious movements, factors on the formation of the movement, its main ideas, temples and activity centers. Furthermore, we strived to evaluate its place among other religious movements looking at the similarities and differences, including a difference and division of opinion arising in the movement. Morever, we tried to dwell on the social and economic life of the Black Muslim Movement. By comparing the movement with traditional Islam, we mentioned the role of the Black Muslim in the view of the present West world on Islam and Muslims. We tried to locate our study on the scientific and strong principles by mentioning the present leaders and some foundations of the Black Muslim Movement.