Finansal analiz tekniklerinin işletmelerin mali durumunu göstermedeki etkinliğive bir uygulama
Efficiency of financial analysis techniques in showing the financial status of businesses and an example application
- Tez No: 241649
- Danışmanlar: PROF. DR. EVCAN UZUNLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Finansal analiz; işletmelerin finansal durumunun gelişim yönünü ve yeterliliğini tespit etmek amacıyla, finansal tablo kalemleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi, yorumlanması ve gerektiğinde firmanın geçmiş yıl verileriyle ve ya da diğer firma verileriyle karşılaştırmalar yapılmasıdır.Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm kendi içinde iki kısma ayrılmış olup, birinci kısmında finansal analiz ve finansal analiz teknikleriyle ilgili teorik bilgiler verilmiştir. İkinci kısımda ise enflasyonun finansal tablolar üzerindeki etkisi aktarılmıştır.İkinci bölümünde ise; İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören bir firma ile Erzurum'da hâlihazırda faaliyetini sürdüren bir firmanın finansal tablo verileri, finansal analiz teknikleri kullanılarak incelenmiş olup; uygulanan analiz tekniklerinin işletmelerin mali durumunu göstermedeki etkinliği araştırılmıştır. Analiz sonuçlarına ilişkin yorum ve karşılaştırmalar yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Financial analysis is the study and interpretation of the relations between financial table terms and if required, their comparison with the data of previous years or other businesses. In the present study, it was aimed to investigate the effiency of financial analysis techniques in showing financial status of businesses, which can offer information with business managers about their existent and potential developments.In the first chapter of the two ? chaptered study, theoretical information about the financial analysis and its techniques was presented. In addition, the effect of inflation on financial tables was mentioned superficially.In the second chapter of the study, financial analysis techniques were applied to the five ? year data obtained from a business. It was attempted to determine the effiency of financial analysis techniques in showing the financial status of businesses by interpreting the results of the study.