Bir emperyal romans: Nightrunners of Bengal
An imperial romance: Nightrunners of Bengal
  1. Tez No: 241650
  2. Yazar: ÇİĞDEM LAFÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. FİKRET ARARGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İngiltere, en kârlı ve en uzun süreli sömürgesi olan Hindistan'dan üç yüz kırk yedi yıl sonra çekilmiş ve ülke 1947'de bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu sürecin öncesinde Hindistan'da İngiliz subayı olarak bulunmuş olan John Masters, ayrılmanın hemen ardından Amerika'da 1857 Hindistan Ayaklanmasını konu alan Nightrunners of Bengal'i yazmıştır. Eser, on dokuzuncu yüzyılda ortaya çıkan emperyal romans bağlamında ele alınabilecek bir yirminci yüzyıl örneğidir. Gerek içeriğindeki romans öğeleri gerekse emperyal/şarkiyatçı söylemi ile dikkat çeken bu kurgusal eser tez çalışmamızın konusu olmuştur.Çalışmanın birinci bölümünde romans olgusunun kökenine, genel özelliklerine ve tarihi seyrine değinilmiş; ikinci bölümünde romansın on dokuzuncu yüzyılda varlık sahası bulduğu emperyal romansın içeriğinden ve emperyalizm ile romans arasındaki etkileşimden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde tez konusu olan eserin ele aldığı zaman- uzam ve olay olması sebebiyle Hindistan'da 1857 tarihinde yaşanmış olan Ayaklanma, sebepleri ve sonuçları ile eseri daha iyi anlayabilme adına açıklanmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise John Masters'ın Nightrunners of Bengal adlı eseri emperyal romans bağlamında ele alınmaya çalışılmış ve eserin bir tür kaçış ve arınma duygusuyla yazıldığını göstermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
After three hundred and forty seven years England retreated from its most beneficial and longest colony, India, which declared its independence in 1947. John Masters, an ex-officer of British government in India before England?s retreat, wrote in the USA his Nightrunners of Bengal, which deals with the Indian Mutiny of 1857. The work can be evaluated as the 20th century example of imperial romance that flourished in the 19th century. This work of fiction, which draws attention both with its elements of romance and with its imperialist/orientalist discourse, is the focus of this thesis.In the first part of this thesis, romance, its origin, its general features and its historical progress are discussed. In the second part, the content of imperial romance through which romance survived in the 19th century and the relation between them are explained. The third part issues the Mutiny of 1857, its cause and effects and the general circumstances in India to give a better insight into the work as it deals with that Mutiny. Lastly, in the fourth part, John Masters? Nightrunners of Bengal is tried to be evaluated as an imperial romance and it is aimed to show the work is written with a sense of escape and repentance.