Bilgisayar benzeşimi (simulasyon) ile bazı genetik parametrelerin tahminlenmesinde farklı yöntemlerin karşılaştırılması
- Tez No: 24165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT TÜRKMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
46 ÖZET Bu çalışmada genetik parametreleri tahminlemede kullanılan farklı yöntemler tanıtılmıştır. Tanıtılan yöntemler birbiri ile sapmasızlık ve iterasyon sayısı dikkate alınarak birbiri ile karşılaştırılmıştır. Genetik değerlerin belirlenmesinde BLÜP yöntemi tanıtılmıştır. Bu yöntem, en küçük kareler eşitliklerinin seleksiyon indeksi yerine geçmesi ile tahminleme yapar. BLUP işlemi sonucunda elde edilen çözümlerin hata değerlerinin sapmasız tahminleri için HENDERSON III, ML, MIVQUE, REML yöntemleri tanıtılmıştır. Yöntemler modeldeki farklı etkileri kullanarak birbirlerinden faklı çözümler sağlarlar. ML, model içindeki sabit etkileri dikkate almadan çözüm sağlar. HENDERSON III tüm faktörleri sabit kabul edip en küçük kareler yöntemini uygular. REML ise sabit etkiler içinde şansa bağlı etkileri dikkate alarak çözüme ulaşır. MIVQUE yöntemi beklenen değerlerden tahminleme yapar. Yöntemler simule edilen ivesi genotipine ait 120. gün canlı ağırlığı verim değerleri için uygulanmıştır. Üvey kardeş korelasyonu uygulanarak özelliğin populasyon için kalıtım derecesi belirlenmiştir. Populasyondaki baba damızlık47 değerleri BLUP yöntemi uygulanarak hesaplanmıştır. Tanıtımı yapılan tüm yöntemler varyans komponentlerinin tahminlenmesinde için kullanılmıştır. Sonuçta REML yönteminin en sapmasız yöntem olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY In this study, different methods for estimation of genetic parameters have been introduced. Methods were compared on the bases of unbiasedness and iteration number. BLUP was introduced for determination of the genetic value. In this method, estimation was done by replacement of the least square equation instead of selection index. Minimum standard error of BLUP values was estimated by HENDERSON III, ML, MIVQUE'and REML procedures. Methods yielded different results by using different effects. ML provides the solution by ignoring fixed effects in the model. HENDERSON III gives the solution by the method of least squares by using fixed effects. REML considers the fixed effects within the random effects and gives the solution. MIVQUE estimates random effects from expected values. Methods were applied on the simulated data of a 120 day weight values of ivesi genotype. Breeding values of certain characteristics of the population were estimated by half-sib correlation. Breeding values of sires were calculated by BLUP procedure. All the methods used in order to find the variance components. As a result of all analyses REML, gave the unbiased estimates of standart error for BLUP.