George Orwell'in 'Animal Farm' ve '1984' adlı eserlerinin William Golding'in 'Lord of the Flies' ve Joseph Conrad'ın 'Heart of Darkness' isimli eserleri ile toplumsal yergi açısından karşılaştırılması
Comparison of George Orwell's ?Animal Farm? and ?1984?, William Golding?s ?Lord of the Flies? and Joseph Conrad?s ?Heart of Darkness? in terms of social satire
  1. Tez No: 241661
  2. Yazar: VOLKAN DARMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada yirminci yüzyılın önemli İngiliz yazarlarından George Orwell'in ?Hayvan Çiftliği? ve ?Bin Dokuz Yüz Seksen Dört?, William Golding'in ?Sineklerin Tanrısı? ve Joseph Conrad'ın ?Karanlığın Yüreği? adlı eserleri, başta İngiliz toplumu olmak üzere, özellikle Avrupa toplumlarında meydana gelen sorunları içeren toplumsal eleştiri yönünden incelenmiştir.Bu çalışma beş ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; yazarların hayatı, edebi kişilikleri ve yayımlanan eserleri; ikinci bölümde çalışmamızda söz konusu olan eserlerin olay örgüsü, karakterleri, üslubu ve birbirleri ile kıyaslamaları sunulmuştur. Üçüncü bölümde; mekân ve zaman olguları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde eserlere yine genel bir bakış yapılarak içerdikleri toplumsal yergiler ile alâkalı incelemeler ve açıklamalar yapılmıştır. Bu bölümde aile, ahlâk, ekonomi, siyaset, savaş, emek ve eğitim konularına getirilen eleştiriler irdelenmiştir. Eserlerin ana teması olan toplumsal yergi bu bölümde ayrıntılı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde ise eserlerde değinilen yergilerin günümüz ülke ve toplumları ile karşılaştırılması yapılmıştır. Söz konusu problemlerin geçmişten günümüze ne kadar farklılık gösterdiği veya bunun aksi, irdelenmiş ve yorumlanmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışmamız çerçevesinde yer alan önemli başlıklar son bir kez kabaca özetlenmeye ve sonuçlandırılmaya çalışılmıştır.Sonuç olarak, söz konusu her dört eserde de yazarlar, çağlarının gözlemcileri olarak bir arada yaşayan insanların problemlerine yeni bakış açıları sunarak toplumsal sorunlara değinmektedirler. Hem insanın hem de toplumun problemlerini, yanlışlıklarını, aksaklıklarını ve kurumlarını eleştiren yazarlar, bu eleştirilerini belli bir zaman ve mekândan bağımsız işleyerek başarılarını evrenselleştirebilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, George Orwell`s ?Animal Farm? and ?1984?, William Golding?s ?Lord of the Flies? and Joseph Conrad?s ?Heart of Darkness? have been compared in terms of social satire that includes the problems in European societies, especially those occurred in English society.The main body of this study is comprised of five main chapters and the conclusion. In the first chapter of the study, the lives of the writers, their literary styles and their published novels are presented. Chapter two includes books? plots, characters, styles and the comparison of novels. Chapter three addresses the analysis of time and places of the books. In the fourth chapter, the critics of writers on social events such as family structure, ethic, education, labour, economics, politics and wars are studied in detail. The main theme of the thesis, social satire, is also explained clearly in this chapter. And in the fifth chapter, a comparison of social problems within the books and today?s countries and peoples is made. The problems are studied and commented on if there is any difference from past to present or not. In the conclusion chapter, it is aimed to summarize some great titles of the thesis and bring them to a conclusion.In consequence of these works, writers as being era?s spokesmen have mentioned social problems by presenting new viewpoints. In this way, they criticize societies? and people?s problems, mistakes, defects and institutes. By writing their satire out of a certain time and a certain place, they could achieve a world-wide success.