Çalışma sermayesi yönetiminin firma karlılığı üzerine etkileri: İMKB şirketleri üzerine bir uygulama
The effects of working capital management on firm profitability: An application on ise firms
  1. Tez No: 241660
  2. Yazar: FİLİZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENER GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Firmaların kısa dönemdeki yatırımlarını ifade eden çalışma sermayesinin toplam aktifler içerisindeki payı ve firma kârlılığı üzerindeki etkisi önemli boyutlardadır. Bu çalışmanın amacı, çalışma sermayesi yönetiminin firmaların kârlılığı üzerine etkisini tespit etmektir. Çalışma sermayesi yönetimi ile ilgili çok fazla araştırma olmasına rağmen, firma karlılığı üzerine etkileri konusunda çok fazla araştırma bulunmamaktadır. Çalışmamızın işletme yöneticilerine firmalarının karını arttırmada nasıl etkili bir çalışma sermayesi politikası izlemeleri gerektiği konusunda yol gösterici olması hedeflenmiştir.Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde çalışma sermayesi kavramı ve çalışma sermayesinin finansmanı ele alınmıştır. İkinci bölümde çalışma sermayesi yeterliliği ve firma karlılığı ile ilişkisi incelenmiştir. Uygulama kısmının yer aldığı üçüncü bölümde ise İMKB'de işlem gören imalat sektörüne ait 68 firmanın 1992?2008 dönemine ait verilerinden hareketle, firmaların alacak devir hızı, borç devir hızı, stok devir hızı ve net ticaret süresi ile izlenen çalışma sermaye yönetiminin firma kârlılığına etkisi panel veri analizi ile incelenmeye çalışılmıştır. Analizden elde edilen bulgular, çalışma sermayesi yönetiminin göstergeleri olan alacak devir hızı, borç devir hızı, stok devir hızı ve net ticaret süresinin firma kârlılığıyla negatif ilişkili olduğunu, satışlardaki büyüme ve mali duran varlıkların kârlılığa pozitif ve anlamlı etkisinin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Working capital that means the short term investment of firms represents the main share of items on a firm?s balance sheet and its impact of firm profitability is important. The aim of this study is to investigate the effect of working capital management on firm profitability. There are lots of studies about working capital management but its effect on firm profitability is neglected. In this study it is aimed to show firm managers how to use efficient working capital management in increasing firm profitability.For this aim, in the first part of the study, term of working capital and financing of working capital are examined. In the second part, adequacy of working capital and the relationship between working capital and firm profitability are investigated. In the application part of the study, using data of 68 manufacturing firms traded in ISE, the effect of number of days accounts receivable, payable and inventories and net trade cycle which are indicators of working capital management on firm profitabitily is tried to be investigated. According to the panel data analysis, the relationship between firm profitability and number of days account recieviable, payable and inventories and net trade cycle which are representative of working capital management is negative and sales growth and financial fixed assets have a positive effect on profitability.